Według ankiety przeprowadzonej przez Alternatywne Stowarzyszenie Inwestycji (AIMA) i firmę konsultingową PwC, 47% fundusze hedgingowe, które działają z tradycyjnymi aktywami, inwestują w kryptowaluty.
Liczba ta znacznie wzrosła w porównaniu z rokiem ubiegłym, kiedy wynosiła 29%. Głównym impulsem do tego była przejrzystość regulacyjna w USA i Azji, a także uruchomienie funduszy giełdowych (ETF) zajmujących się kryptowalutami. Jednocześnie w 2022 roku 37% funduszy hedgingowych zainwestowało w aktywa cyfrowe.
Według nowego badania 67% respondentów nie planuje zwiększania udziału kryptowalut w swoich portfela do końca roku. W związku z tym 33% funduszy hedgingowych planuje zainwestować dodatkowe środki w aktywa cyfrowe.
Instrumenty pochodne stały się dla spółek zarządzających głównym sposobem inwestowania w kryptowaluty – obecnie korzysta z nich 58% funduszy hedgingowych inwestujących w aktywa cyfrowe. Rok temu odsetek ten wynosił 38%. Jednak tego typu fundusze odchodzą od handlu spot – jedynie 25% funduszy hedgingowych handluje na rynku spot, podczas gdy w 2023 roku odsetek ten sięgnął 69%.
„Wyniki ankiety pokazują stały wzrost zaufania do kryptowalut w ciągu ostatniego roku. Obserwujemy wzrost przejrzystości regulacyjnej na całym świecie, co zapewnia znaczny wzrost zaufania do tej klasy aktywów” – powiedział James Delaney, dyrektor zarządzający ds. regulacji aktywów w AIMA.
Jak podkreślał Edward Chin, współzałożyciel firmy inwestycyjnej Parataxis Capital Management, zastosowanie tradycyjnych strategii na rynku kryptowalut może zapewnić znaczny wzrost zysków z inwestycji.
Jednocześnie 76% funduszy hedgingowych, które nie zainwestowały w kryptowaluty, nie planuje tego robić w ciągu najbliższych trzech lat. Rok temu odsetek ten wynosił 54%.
Przypomnijmy, że według River ponad 50% amerykańskich funduszy hedgingowych zainwestowało w fundusze ETF Bitcoin.
Источник: bits.media