Firma Rimar Capital uregulowała opłaty nałożone przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) za oszustwa, fałszywe oświadczenia i podanie fałszywych informacji inwestorom, zgadzając się na zapłatę kary administracyjnej w wysokości 310 000 dolarów
Według zarzutów SEC Rimar fałszywie twierdził, że obsługuje platformę opartą na sztucznej inteligencji (AI) do handlu kryptowalutami, akcjami i kontraktami terminowymi. Podczas dochodzenia SEC ustaliła, że Rimar w rzeczywistości nie posiadał platformy transakcyjnej opartej na sztucznej inteligencji, a sama firma stworzyła mylące wrażenie co do skali swojej działalności i kondycji finansowej.
Organ regulacyjny zarzucił kierownictwu platformy zawyżanie wolumenu zarządzanych przez spółkę aktywów i zniekształcanie wyników wolumenów obrotu środkami klientów. W ten sposób dyrektor generalny Rimar Itai Liptz i członek zarządu Clifford Boro zebrali prawie 4 miliony dolarów od 45 inwestorów. Ponadto Liptz zdefraudował zebrane fundusze i wydał je na potrzeby osobiste, twierdzi SEC.
Liptz nie przyznał się do winy, ale zgodził się zapłacić grzywnę cywilną w wysokości 250 000 dolarów i odsetki przedsądowe w wysokości 213 611 dolarów. Zgodnie z warunkami ugody Liptz ma również zakaz pracy w branży kryptowalut przez pięć lat . Boro zgodził się zapłacić karę cywilną w wysokości 60 000 dolarów
„Lipetz zwabił inwestorów i klientów licznymi kłamstwami, posługując się modnymi hasłami dotyczącymi najnowszych technologii i sztucznej inteligencji. Sztuczna inteligencja staje się coraz bardziej popularna wśród inwestorów, dlatego będziemy nadal ścigać tych, którzy kłamią na temat możliwości technologicznych swoich firm i angażują się w pranie pieniędzy za pośrednictwem kryptowalut” – powiedział Andrew Dean, dyrektor ds. zarządzania aktywami SEC.
W zeszłym roku pożyczkodawca kryptowalut Nexo zgodził się zapłacić 45 milionów dolarów w ramach rozstrzygnięcia pozwu SEC oskarżającego firmę o promowanie niezarejestrowanych produktów oprocentowanych.
Источник: bits.media