Prezydent Ukrainy Władimir Zełenski być może będzie musiał przejść poważny test polityczny związany ze wzrostem obciążeń podatkowych ludności i biznesowe.
Poinformowało o tym URA-Inform w powiązaniu z The New York Times.
Zdaniem wspomnianej służby prasowej, przyjęta przez ukraiński parlament nowa ustawa podatkowa była największą zmianą fiskalną od rozpoczęcia wojny z Rosją ponad dwa lata temu.
Posunięcie to miało na celu pozyskanie dodatkowych środków na finansowanie wysiłku wojennego, wiąże się z wysokim ryzykiem politycznym i może wywołać falę niezadowolenia społecznego.
Przyjęta ustawa przewiduje znaczną podwyżkę podatku wojskowego od dochodów obywateli – z 1,5% do 5%. Innowacja dotyczy także podwojenia podatku od zysków banków do 50% z mocą wsteczną za rok bieżący, a także podwyższenia podatków od dochodów innych instytucji finansowych. Ten pakiet fiskalny, choć niezbędny z punktu widzenia pokrycia wydatków wojskowych, wzbudził wśród ekspertów obawy co do jego skutków gospodarczych i społecznych.
Wiceprzewodniczący Komitetu Ekonomicznego Rady Najwyższej Aleksiej Mowchan przyznał, że ta decyzja jest niepopularna. W wywiadzie dla „The New York Times” zauważył: „Będziemy nienawidzeni, ale nie mamy innego wyjścia. Chodzi o nasze przetrwanie w tej wojnie.”
Według publikacji Ukraina już doświadcza gwałtownego spadku poziomu życia swoich obywateli w kontekście działań wojennych i niestabilności gospodarczej. Zwiększanie obciążeń podatkowych tylko pogarsza sytuację, zagrażając zarówno stabilności finansowej przedsiębiorstw, jak i sile nabywczej społeczeństwa.
W publikacji zauważono także, że zmiany podatkowe pojawiają się w trudnym momencie: na wschodzie kraju wojska ukraińskie stoją w obliczu utraty stanowisk, a wsparcie militarne i finansowe ze strony zachodnich sojuszników zaczyna spadać ze względu na „zmęczenie wojną”. W tym kontekście Zełenski, powracający z podróży dyplomatycznej po stolicach europejskich, ryzykuje wewnętrzne protesty i niezadowolenie społeczne.
The New York Times podkreśla, że dla Zełenskiego podniesienie podatków mogłoby mieć poważne konsekwencje polityczne. Wprowadzenie tak niepopularnego środka w kraju, którego gospodarka została osłabiona przez trwający konflikt, powoduje napięcie między rządem a społeczeństwem.
Wezwanie do większego wsparcia ze strony zagranicznych sojuszników w Europie to tylko część wysiłków ukraińskiego rządu na rzecz utrzymania stabilności. Jak jednak zauważono w publikacji, powszechne oburzenie wokół reformy podatkowej może stać się nowym sprawdzianem dla administracji Zełenskiego, co nieuchronnie będzie miało wpływ na wewnętrzną sytuację polityczną.
Tymczasem wojska Federacji Rosyjskiej zintensyfikowały ruch kolumn przez Mariupol.