Opinia Podczas gdy społeczność kryptograficzna czeka, aż Bitcoin osiągnie historyczne maksimum, rezerwy BTC na giełdach kryptowalut wzrosły spadła do rekordowego poziomu. Inne zasoby cyfrowe również wykazują nietypowe wartości w niektórych wskaźnikach.
Bitcoin
< p>
W tygodniu od 4 do 11 października cena Bitcoina spadła o ponad 2% – zamiast pędzić do 70 000 dolarów, jego cena wynosi w tym samym czasie około 60 000 dolarów w ujęciu tygodniowym , pierwsza kryptowaluta spadła nawet poniżej 59 000 dolarów.
< p> Źródło: tradingview.com
Jedną z głównych przyczyn spadku BTC były dane o wskaźniku cen towarów i usług konsumenckich w Stanach Zjednoczonych. Tym samym liczba ta wzrosła o 0,2%, czyli nieco powyżej przewidywanych 0,1%. Główną przyczyną tej dynamiki był wzrost cen żywności. Negatywny wpływ na sytuację miał także wzrost liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych do 258 tys., co stanowi największy skok w tym roku. Jego główną przyczyną były huragany Helen i Milton.
Ponadto wśród amerykańskich inwestorów instytucjonalnych panuje negatywny sentyment. Świadczy o tym spadek indeksu Coinbase Premium Index. Gdy indeks wejdzie w strefę ujemną, oznacza to, że inwestorzy instytucjonalni są skłonni do sprzedaży. Indeks Coinbase Premium osiągnął obecnie poziom 41 dolarów, co wskazuje na silną presję sprzedaży.
Inną przyczyną spadku może być realizacja zysków przez inwestorów. W ciągu zaledwie jednego dnia 8 października sprzedano bitcoiny o wartości 5,64 miliarda dolarów. Naturalnie takie działania prowadzą do spadku ceny BTC.
Entuzjaści kryptowalut nie mają jednak powodu do paniki. Analitycy Glassnode uważają, że korekta na rynku kryptowalut jest całkiem zgodna z poprzednimi byczymi cyklami wzrostu. Co więcej, lokalne spadki cen w tym roku są stosunkowo niewielkie. Wśród byczych sygnałów można zauważyć także fakt, że liczba BTC na saldach giełd kryptowalut jest bliska historycznego minimum – 2,34 mln. Sugeruje to, że prywatni inwestorzy nie chcą handlować Bitcoinem, ale wolą go akumulować.  ;
Źródło: coinglass.com
Z punkt Z punktu widzenia analizy technicznej Bitcoin jest obecnie zdominowany przez sprzedawców. Potwierdzają to wskaźniki: cena spadła poniżej 50-dniowej średniej kroczącej (oznaczonej na niebiesko), spada również RSI. Poziomy wsparcia i oporu: odpowiednio 58 867 USD i 64 444 USD.
Źródło: tradingview.com
Indeks strachu i chciwość spadły o dziewięć punktów w porównaniu z zeszłym tygodniem. Jego obecna wartość wynosi 32. Zatem w nastrojach inwestorów kryptowalut nadal przeważa strach nad chciwością.
Ethereum
W przeciwieństwie do Bitcoina, cena eteru pozostała praktycznie niezmieniona od 4 października do 11 października – druga co do wielkości kryptowaluta pod względem kapitalizacji nadal kosztuje około 2400 dolarów. I chociaż kurs ETH wzrósł powyżej 2500 dolarów 7 października, nie doprowadziło to do dalszego wzrostu.
Źródło: tradingview. com
Niemal zerowej dynamice fal radiowych towarzyszył szereg nowości. Tym samym giełda kryptowalut Binance w swoim miesięcznym raporcie za październik wskazała na bezprecedensową inflację drugiej co do wielkości kryptowaluty pod względem kapitalizacji. We wrześniu osiągnął poziom 0,74%, czego nie obserwowano od dwóch lat. Powodem tego były nastroje rynkowe, rosnąca popularność rozwiązań drugiej warstwy (L2), a także spadek opłat, aktywności sieciowej i zużycia ETH.
Ponadto twórcy sieci zaczęli mówić o nowej aktualizacji – EIP-7781. Obejmuje kilka innowacji na raz. Głównym z nich jest skrócenie czasu slotu (okresu, w którym oferowane są bloki) z 12 do 8 sekund, co może doprowadzić do wzrostu przepustowości Ethereum o 33%. Ponadto, zdaniem twórców, wolumen bloków zostanie zwiększony, aby ograniczyć transakcje w sieciach drugiego poziomu, a także wzrośnie wydajność zdecentralizowanych giełd (DEX).
Co ciekawe, 8 października platforma analityczna Lookonchain odnotowała nienormalnie wysoki wskaźnik w jednej z transakcji – opłata za przelew wyniosła ponad 288 ETH, co stanowi równowartość prawie 700 000 dolarów transakcja okazała się zerowa.
Z punktu widzenia analizy technicznej, handel Ethereum już trzeci miesiąc odbywa się w szerokim przedziale pomiędzy poziomami wsparcia (2112 USD) i oporu (2811 USD). Jednocześnie fakt, że cena spadła poniżej 50-dniowej średniej kroczącej, wskazuje na przewagę sprzedających nad kupującymi. Warto zauważyć, że wskaźnik ATR spadł do 98,1 – to najniższa wartość od lutego 2024 roku, co wskazuje na minimalną zmienność eteru.
Źródło: tradingview.com
Sui
W okresie od 4 do 11 października stawka Sui wzrosła o 5%. W poniedziałek 7 października cena kryptowaluty na wielu giełdach zbliżyła się do historycznego maksimum, a na Bitstamp wyznaczyła nawet nowy benchmark dla inwestorów – 2,27 dolara.
Źródło: tradingview.com
Rozwój Sui napędzany jest ciągłą poprawą wydajności. Przykładowo w ciągu ostatniego tygodnia kryptowaluta znalazła się w pierwszej trójce sieci pod względem napływu kapitału netto – 13,9 mln dolarów, a 10 października Sui został liderem tego wskaźnika z kwotą 7,8 mln dolarów.
Źródło: artemis.xyz
< p> < p>
Źródło: artemis.xyz
Kolejną pozytywną wiadomością dla społeczności Sui było wsparcie kryptowaluty przez pulę giełd Bybit – Launchpool. Obecnie dostępne jest tam stakowanie monet, co było pozytywnym krokiem zarówno dla kryptowaluty, jak i giełdy. Bybit będzie mógł zwiększyć płynność i przejrzystość poprzez integrację, natomiast Sui rozszerzy swoją obecność w sektorze DeFi.
Z punktu widzenia analizy technicznej Sui wszystko przemawia na korzyść byków. Na początku października złoty krzyż utworzył się nawet wtedy, gdy 50-dniowa średnia krocząca (na niebiesko) przekroczyła 200-dniową średnią kroczącą (na pomarańczowo). Jednak w przypadku aktywów, których cena znacząco wzrosła, należy zawsze zachować ostrożność, ponieważ prawdopodobieństwo korekty rośnie z każdym kolejnym wzrostem. Dalszego wzrostu należy się spodziewać w przypadku przełamania oporu na poziomie 2,27 dolara. Jeśli cena spadnie poniżej poziomu wsparcia wynoszącego 1,6 USD, rozpocznie się sprzedaż.
Źródło: tradingview. com
Podsumowanie
Tym samym pierwszy tydzień października był dość spokojny dla rynku kryptowalut. Ceny Bitcoina i Ethereum niewiele się zmieniły, ale Sui nadal rósł dzięki lepszej wydajności sieci i nowej integracji z Bybit. Ale wszystkie trzy kryptowaluty wykazały pewne rekordy: saldo BTC na giełdach kryptowalut osiągnęło minimum, a inflacja cen Sui i ETH była maksymalna.
Ten materiał i zawarte w nim informacje nie stanowią indywidualnej ani innej rekomendacji inwestycyjnej. Opinia redakcji może nie pokrywać się z opinią portali analitycznych i ekspertów.
Источник: bits.media