Badania z zakresu żywienia i chorób neurodegeneracyjnych wykazały, że regularne spożywanie jagód, w szczególności borówek i truskawek, może znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania na demencję.
URA-Inform podaje to powołując się na telegram Doktora kanał w Twojej kieszeni.”
Jagody są cennym źródłem przeciwutleniaczy, które pomagają neutralizować negatywny wpływ wolnych rodników na komórki mózgowe. Do najpotężniejszych składników jagód należą flawonoidy, naturalne związki znane ze swojej zdolności do poprawy funkcji poznawczych.
Substancje te nie tylko chronią mózg przed stresem oksydacyjnym, ale także pomagają poprawić pamięć, utrzymując jasność umysłu nawet w wieku dorosłym:
- borówki: uważane za jedne z najbogatszych jagody pod względem zawartości przeciwutleniaczy, jagody wzmacniają połączenia nerwowe, pomagając usprawnić procesy poznawcze i zmniejszyć prawdopodobieństwo chorób mózgu związanych z wiekiem;
- truskawki: ta jagoda jest bogata w witaminę C i antocyjany, które poprawiają funkcje poznawcze elastyczność i spowalniają proces starzenia się komórek mózgowych.
Ostatnie badania opublikowane w międzynarodowych czasopismach medycznych potwierdzają, że regularne włączanie jagód do diety może zmniejszyć ryzyko zaburzeń funkcji poznawczych o 20-30%. Dzieje się tak dzięki aktywnemu wsparciu neuroplastyczności – zdolności mózgu do przywracania funkcji nawet przy zmianach związanych z wiekiem.
Lekarze podkreślają, że przeciwutleniacze zawarte w jagodach pomagają zapobiegać procesom zapalnym, które odgrywają kluczową rolę rolę w rozwoju demencji.
Ponadto lekarze wymienili najprostszy sposób ochrony przed udarem.