We wrześniu 2024 r. płace nominalne na Ukrainie w dalszym ciągu rosły w związku ze znacznym deficyt siły roboczej.
Ożywienie aktywności gospodarczej doprowadziło do wzrostu popytu na pracowników, ale przedsiębiorstwa były w stanie obsadzić jedynie 71% swoich pracowników. Zachęciło to pracodawców do podwyżkipłacw celu przyciągnięcia nowych pracowników.
Stwierdzono to w październikowym przeglądzie makroekonomicznym i monetarnym NBU.
Nie ma oficjalnych statystyki Państwowej Służby Statystycznej, a NBU oceniał dochody ludności na podstawie następujących wskaźników: średnia emerytura, średnie wynagrodzenie przy obliczaniu emerytur, dane z Funduszu Emerytalnego Ukrainy, a także poziom wpływów z jednorazowej składki na ubezpieczenie społeczne (USC) i podatek dochodowy od osób fizycznych (NDFL).
Konkurencja między pracodawcami o wykwalifikowanych pracowników będzie w dalszym ciągu napędzać podwyżki płac. Jak zauważył NBU, 77% przedsiębiorców planuje podwyżkę wynagrodzeń w 2024 r.
Wcześniej informowaliśmy, że według Narodowego Banku Polskiego przeciętne miesięczne wynagrodzenie w pierwszym kwartale 2024 r. wzrosło o 22,5% w porównaniu do tego samego okresu w 2023 r., gdyż w przedsiębiorstwach w dalszym ciągu odczuwany jest niedobór wykwalifikowanych pracowników.
Przypominamy, że od 1 kwietnia płaca minimalna na Ukrainie, zgodnie z budżetem na 2024 r., wzrosła o 900 hrywien i wynosi 8 tysięcy hrywien miesięcznie.