Według najnowszych badań regularne spożywanie brokułów może znacząco poprawić pamięć i utrzymać pracę mózgu na wysokim poziomie.
Poinformowało o tym URA-Inform w odniesieniu do kanału Telegramu „Doktor w kieszeni”.
Co sprawia, że brokuły są tak zdrowe?
Jednym z kluczowych elementów pomagających brokułom poprawić pamięć jest cholina, ważny składnik odżywczy biorący udział w przekazywaniu impulsów nerwowych. Badania pokazują, że jej odpowiedni poziom w organizmie sprzyja zwiększeniu koncentracji i sprzyja lepszemu przyswajaniu informacji werbalnych. Ponadto brokuły zawierają witaminę K, która jest ważna dla utrzymania funkcji poznawczych. Jej obecność sprzyja poprawie pamięci epizodycznej – tej, która odpowiada za zapisywanie szczegółów zdarzeń, dzięki czemu zapamiętujesz chwile z dużą szczegółowością.
Brokuły i ochrona mózgu
h2>
Innym ważnym składnikiem brokułów jest glukozynolan, związek odgrywający rolę w ochronie mózgu przed zmianami związanymi z wiekiem. Zapobiega rozkładowi acetylocholiny, kluczowego neuroprzekaźnika biorącego udział w przekazywaniu sygnałów nerwowych. Obniżony poziom acetylocholiny często wiąże się z utratą pamięci i innymi zaburzeniami funkcji poznawczych, zwłaszcza w starszym wieku. W ten sposób brokuły nie tylko pomagają zapamiętywać nowe informacje, ale także chronią mózg przed starzeniem.
Jak brokuły wpływają na układ nerwowy?
Regularne spożywanie brokułów pomaga zoptymalizować funkcjonowanie układu nerwowego poprzez poprawę przewodzenia impulsów nerwowych. Ze względu na zdolność do wzmacniania przekazywania sygnałów między neuronami, brokuły mogą poprawiać ogólną wydajność poznawczą. Pozwala to nie tylko lepiej zapamiętywać, ale także szybko odtwarzać informacje, co jest szczególnie przydatne w stanach wzmożonego stresu psychicznego.
Lekarze ostrzegali także, jak skutecznie usunąć zbędne kilogramy z organizmu.
Źródło informacji