Kwestia zdemobilizowania już zmobilizowanych jest wciąż przedmiotem dyskusji.
Ustawa zakazująca mobilizacji Ukraińców w wieku poniżej 25 lat 18 do 25 lat (nr 11379-d) dzisiaj zostanie wypracowane w komisji, a jutro powinny zostać poddane pod głosowanie na sali. Jednocześnie w dokumencie nie będzie zapisów dotyczących demobilizacji tych, którzy już zostali zmobilizowani.
Marszałek Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk powiedział, że komisja zbierze się dziś wieczorem. Stało się to wiadome podczas spotkania transmitowanego przez zastępcę ludowego Aleksieja Gonczarenko.
Ustawa powinna być rozpatrywana na sali na następnym posiedzeniu, czyli jutro.
„I wtedy znajdziemy opcję obsadzenia wolnych miejsc, aby zapobiec osuwiskom ziemi na froncie. Zmierzamy w tym kierunku i naprawdę proszę komisję o pracę, abyśmy mogli jutro przenieść to na salę” – powiedział Stefanczuk w odpowiedzi na pytania Gonczarenko.
- Po przyjęciu ustawy mobilizacyjnej powstał konflikt, który faktycznie umożliwił mobilizację młodych mężczyzn w wieku od 18 do 25 lat, którzy nie nadawali się na czas pokoju i w ograniczonym stopniu nadawali się na czas wojny. Mobilizacji nie podlegali młodzi mężczyźni kwalifikujący się do służby wojskowej, gdyż podlegali pilnemu poborowi.
- Według przedstawiciela UE Aleksieja Goncharenko w wyniku konfliktu prawnego zmobilizowano tysiące osób, które wcześniej były niepełnosprawne w wieku poniżej 25 lat. Jednak bardzo często z powodu choroby nie są w stanie w pełni służyć. Co więcej, sami wojskowi podkreślają, że konieczne jest rekrutowanie młodych, ale zdrowych bojowników. Po dwóch miesiącach dyskusji w Komisji Obrony posłowie zarekomendowali parlamentowi przyjęcie kompromisu opartego na trzech ustawach zakazujących mobilizacji wcześniej niezdolnych do pracy dzieci poniżej 25. roku życia oraz zwalniania ze służby już zmobilizowanych z tej kategorii. W związku z tym Aleksiej Gonczarenko wraz z szeregiem innych deputowanych złożył w Radzie Najwyższej projekt ustawy zakazujący mobilizacji Ukraińców poniżej 25. roku życia i ich demobilizacji. Na podstawie tego dokumentu opracowano alternatywny, który został już przyjęty w pierwszym czytaniu.
- Więcej na ten temat w materiale“Posłowie planują zakazać mobilizacji przed osiągnięciem pełnoletności z 25. Wojsko proponuje obniżenie wieku poboru do 20 lat na LB.ua.
- Rekomendowano przyjęcie projektu ustawy w drugim czytaniu, ale marszałek parlamentu stwierdził, że należy podjąć decyzję, w jaki sposób zastąpić już zmobilizowanych młodych mężczyzn. Na razie Ministerstwo Obrony Narodowej powinno było wydać zarządzenie zakazujące nowej mobilizacji osób poniżej 25. roku życia i nakazujące nie wysyłanie na front tych młodych mężczyzn, którzy już służą.