Stały się znane przypadki wywierania nacisku na sygnalistów.
Krajowe Biuro Antykorupcyjne przeanalizuje obecny system ochrony sygnalistów w w celu ulepszenia i dostosowania go do standardów międzynarodowych i standardów międzynarodowych.
Poinformowało o tym służby prasowe NABU.
„Celem analizy jest usprawnienie mechanizmów reagowania na ewentualne naruszenia praw sygnalistów, zwiększenie poziomu zaufania potencjalnych sygnalistów do osób upoważnionych w Krajowym Biurze, a także zapewnienie wysokich standardów ochrony osobom zgłaszającym działania niezgodne z prawem lub bierności innych osób” – czytamy w komunikacie.
Należy również zauważyć, że ocena jest istotna w kontekście reakcji na ostatnie wydarzenia dotyczące nacisków na sygnalistów, które miały miejsce w NABU.
„Jesteśmy przekonani, że dzięki wspólnym wysiłkom będziemy w stanie zapewnić sygnalistom bezpieczniejsze środowisko w Biurze Krajowym i zwiększyć efektywność jego pracy” – dodał NABU.
Czym jest Instytut Sygnalistów< /h3>
Instytut Sygnalistów, działający w wielu krajach świata, został powołany na Ukrainie w 2014 roku, kiedy parlament przyjął podstawową ustawę antykorupcyjną. Od 2020 r. zostało to ulepszone: sygnalista otrzymuje więcej gwarancji ochrony i może ubiegać się o 10% nagrody, jeśli zostanie wydane odpowiednie orzeczenie sądu.
Pierwszy precedens miał miejsce jesienią ubiegłego roku – Naczelny Sąd Antykorupcyjny podjął decyzję o zrekompensowaniu wypłaty wynagrodzenia „agentowi NABU”. Więcej informacji można znaleźć w artykule LB.ua „Ujawniacze korupcji: jak to działa”. Przeczytaj także, jak zostać sygnalistą ds. korupcji.
6 września 2023 r. NAPC uruchomiła ujednolicony portal zgłaszania sygnalistów, za pośrednictwem którego obywatele mogą zgłaszać fakty dotyczące korupcji. Zasób ten umożliwia anonimowe wysyłanie wiadomości do pracowników organizacji na temat korupcji w ich organizacjach lub strukturach. Informacje zawarte w komunikacie są niezwłocznie przesyłane do jej menadżerów lub uprawnionych jednostek w celu zapobiegania i wykrywania korupcji. Z początkiem roku do Portalu dołączyło Ministerstwo Obrony Narodowej. W lutym NAPC podłączyło do Portalu kolejne 144 organizacje – dostęp do zasobów otrzymało 17 ministerstw, 18 OVA, 4 rady regionalne i 7 rad miejskich.
W październiku tego roku NAPC po raz pierwszy zapłaciło pieniędzy osobie ujawniającej korupcję. Pieniądze odebrał żołnierz Andriej Bojko, który w latach 2020-2021 pełnił funkcję dyrektora departamentu audytu wewnętrznego Ministerstwa Obrony Narodowej.