W sierpniu inflacja konsumencka prawdopodobnie przyspieszyła do 7,5% w ujęciu rocznym (z 5,4% w lipcu) – przede wszystkim za sprawą ograniczonej podaży niektórych produktów spożywczych. Świadczą o tym dane z październikowego przeglądu makroekonomicznego i monetarnego Narodowego Banku Polskiego.
► Przeczytaj Ministerstwo Finansów strona na Facebooku: główne aktualności finansowe
Wzrost inflacji bazowej
Inflacja bazowa wzrosła bardziej niż oczekiwano, ponieważ wyższe koszty prowadzenia działalności w zakresie surowców, energii i pracy przełożyły się na ceny. Wspierany przez presję cenową i skutki osłabienia kursu hrywny w poprzednich miesiącach.
Według NBU w sierpniu inflacja żywności gwałtownie przyspieszyła w wyniku wznowienia wzrostu cen surowców spożywczych w sytuacji ograniczenia podaży produktów spożywczych na skutek niesprzyjających warunków pogodowych.
Przeczytaj: Inflacja na Ukrainie wzrosła do 7,5% – Państwowa Służba Statystyczna
Jak zmieniły się ceny
Ceny przetworzonych produktów spożywczych również rosły szybciej, oba z powodu do wzrostu cen surowców spożywczych i dalszego wzrostu kosztów przedsiębiorstw za zaopatrzenie w energię i płace.
Jednocześnie ceny większości produktów nieżywnościowych rosły szybciej, przede wszystkim pod wpływem współczynnik kursu wymiany.
< /p>
Jednocześnie szybciej spadły ceny odzieży i obuwia, prawdopodobnie na skutek zwiększonej konkurencji pomiędzy produktami importowanymi a produktami ukraińskimi.
Tempo wzrost cen usług nieco przyspieszył pod presją kosztów produkcji przedsiębiorstw.
Według raportu Narodowego Banku Polskiego, w sierpniu wzrost cen paliw wyhamował ze względu na wystarczające zapasy paliw i niższe od oczekiwań ceny ropy na rynkach światowych.
Wolniej spadały ceny napojów alkoholowych. Wzrost cen wyrobów tytoniowych nieco wyhamował, jednak ceny na nie rosły w dość szybkim tempie, m.in. pod wpływem walki z produktami cieniującymi.
Ponadto wzrost cen wyrobów farmaceutycznych , towarów i sprzętu medycznego przyspieszyło, prawdopodobnie ze względu na czynnik kursowy.
Inflację w dalszym ciągu hamowało moratorium na podwyższanie stawek za niektóre mieszkania i usługi komunalne dla ludności.
Przypomnijmy
Według Państwowej Służby Statystycznej ceny konsumpcyjne na Ukrainie w sierpniu 2024 r. wzrosły o 0,6%. Roczna inflacja przyspieszyła do 7,5%. Roczna inflacja była wyższa jedynie w sierpniu ub.r. (8,6%).
W lipcu NBU pogorszył swoją prognozę inflacji w 2024 r. do 8,5% z 8,2%. NBU spodziewa się, że ogólna inflacja na Ukrainie przyspieszy w ciągu najbliższych trzech kwartałów.
- Inflacja NBU