Władze amerykańskiego stanu Massachusetts zwróciły 69-letniemu Aleksiejowi Madanowi kryptowalutę o wartości 140 000 dolarów, które stracił na inwestycjach w oszustwo SpireBit.
Śledczy przejęli łącznie 269 000 dolarów z portfela kryptowalutowego SpireBit. Konfiskata miała miejsce podczas śledztwa w sprawie oszukańczego programu skierowanego do rosyjskojęzycznych osób starszych. Większość skonfiskowanych środków została już rozdzielona pomiędzy cztery ofiary mieszkające w Massachusetts.
„Jak byś się czuł, gdyby skradziono wszystkie Twoje pieniądze i nie miałeś nadziei na ich odzyskanie z powrotem? a potem zwracają Ci całą kwotę? Jestem zachwycony i jednocześnie zszokowany” – Aleksey Madan podziękował policji.
Twórcy SpireBit zwabili ofiary na platformę poprzez reklamy w sieciach społecznościowych, obiecując duże zwroty z inwestycji. W reklamach wykorzystano deepfake autorstwa Elona Muska, dyrektora generalnego Tesli i SpaceX, który rzekomo wspierał SpireBit. Filmy zostały opublikowane w języku rosyjskim.
W zeszłym roku NPR skontaktowało się ze SpireBit za pośrednictwem Telegramu w celu uzyskania komentarza. W odpowiedzi zarząd stwierdził, że handel kryptowalutami jest niestabilny, a działalność firmy jest „regulowana zgodnie z prawem kraju, w którym znajduje się główna siedziba”. Konto SpireBit na Telegramie zostało usunięte.
Dziennikarze NPR próbowali natrafić na trop SpireBita. Jednak zdjęcia osób wymienionych jako dyrektorzy firm okazały się zdjęciami stockowymi, a ich profile na LinkedIn były fałszywe. Okazuje się, że rzekomy adres SpireBit w Londynie należy do firmy produkującej artykuły kuchenne.
Po zawiadomieniu NPR brytyjskie organy nadzoru finansowego wydały ostrzeżenie dotyczące SpireBit. Doniesienia śledcze przykuły uwagę władz Massachusetts, które w grudniu pozwały SpireBit w imieniu zarejestrowanego przez nią podmiotu, SBT Investments.
Śledczy udawali klienta SpireBit i byli w stanie zidentyfikować portfele kryptowalutowe tej organizacji. W maju funkcjonariusze organów ścigania uzyskali postanowienie sądu o zamrożeniu aktywów SpireBit na największej giełdzie kryptowalut Binance.
Kolejną ofiarą tych oszustów był 75-letni Naum Lantsman z Los Angeles, który stracił wszystkie swoje oszczędności na kwotę 340 000 dolarów. Jego rodzina zgłosiła kradzież do Biura Prokuratora Generalnego Kalifornii, ale oficjalnie śledztwo jeszcze się nie rozpoczęło.
Kilka lat temu Federalne Biuro Śledcze (FBI) skonfiskowało 12,1 BTC oszustom, którzy oszukali starszego mieszkańca Karoliny Północnej. We wrześniu mieszkaniec Kansas również miał szczęście, gdy Biuro Prokuratora Generalnego zwróciło bitcoiny skradzione przez oszusta z Nigerii.
Источник: bits.media