Ministerstwo Polityki Społecznej przygotowało uchwałę Rady Ministrów w sprawie realizacji pilotażowego projektu wprowadzenia podstawowej pomocy społecznej dla najsłabszych grup ludności – pisze Liga.
< img title="Chcą wprowadzić podstawową pomoc społeczną na Ukrainie. Szczegóły " src=" /wp-content/uploads/2024/10/8683b26874b9c3222ff001d37a737e32.webp" alt="Ukraina chce wprowadzić podstawową pomoc społeczną Szczegóły " />
► Przeczytaj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe
Co wiadomo
< p>Projekt przewiduje świadczenie podstawowej pomocy społecznej jako głównego narzędzia wychodzenia z ubóstwa i wspierania osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.
Pomoc obliczana będzie jako różnica pomiędzy całkowitym dochodem rodziny a wartością podstawową , czyli 4500 hrywien na członka rodziny.
Łączną kwotę pomocy podstawowej dla rodziny ustala się w następujący sposób: dla pierwszego członka rodziny (uprawnionego przedstawiciela) – 100% kwoty podstawowej, a dla każdego kolejnego członka – 70% tej kwoty.
Kto otrzyma pomoc
Podstawowa pomoc społeczna będzie udzielana wyłącznie na wniosek beneficjenta i nie pozbawia prawa do innych form pomocy państwa.
Członkowie rodzin otrzymujących pomoc mogą ubiegać się o następujące rodzaje pomocy:
- < p>pomoc państwa dla rodzin o niskich dochodach;
pomoc dla dzieci dla samotnych matek; pomoc rodzinom wielodzietnym; tymczasowa pomoc dzieciom, których rodzice uchylają się od płacenia alimentów; pomoc dla osób wewnętrznie przesiedlonych; pomoc społeczna dla osób nieuprawnionych do emerytury i renty oraz osób niepełnosprawnych.
Emeryci również będą mogli otrzymać podstawową pomoc
W przypadku emerytów wysokość podstawowej pomocy społecznej będzie zależała od ich ubezpieczenia:
- poniżej 10 lat – 53% wartości bazowej; 10−20 lat – 62%; 20−30 lat – 70%; powyżej 30 lat – 88%.
Podstawowa pomoc społeczna nie zostanie przyznana, jeżeli
w rodzinie są osoby pełnosprawne, które ukończyły 18 rok życia, ale nie pracują, nie studiują w trybie stacjonarnym , nie prowadzą działalności gospodarczej, nie odbywają służby wojskowej i nie są zarejestrowani w urzędzie pracy jako bezrobotni dłużej niż 3 miesiące w branym okresie. Istnieją wyjątki dla:
- osoby opłacające jednorazową składkę na ubezpieczenie społeczne przez co najmniej 3 miesiące; osoby sprawujące opiekę nad dziećmi, chorymi lub niepełnosprawnymi oraz świadczące usługi społeczne; osoby, które utraciły zdolność do pracy lub których pracodawca nie opłaca za nie składek z uwagi na długi; osoby, które osiągnęły już wiek emerytalny, ale nie mają wystarczającego doświadczenia, aby kwalifikować się do emerytury.
W ciągu ostatniego roku jeden z członków rodziny nabył nieruchomość lub dokonał zakupu o wartości ponad 100 000 hrywien (grunt, mieszkanie, transport, papiery wartościowe itp.), z wyjątkiem świadczeń medycznych, edukacyjnych i użytkowych usługi związane z rachunkami.
Na kontach bankowych rodziny znajduje się ponad 100 000 hrywien lub obligacje na tę samą kwotę.
Rodzina oprócz mieszkania ma drugie mieszkanie lub dom, który:
- znajduje się na terytoriach, gdzie odbywają się działania wojskowe; zniszczone w wyniku wojny lub uznane za niezdatne do zamieszkania; należy do sieroty lub dziecka pozbawionego opieki rodzicielskiej; zlokalizowane w domu studenckim lub na zasadzie współwłasności; został odziedziczony, ale nie jest wynajmowany.
Rodzina posiada więcej niż jeden samochód mający mniej niż 15 lat (z wyjątkiem motoroweru i przyczepy). Wyjątkiem jest samochód otrzymany bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach ze strony opieki społecznej.
Podstawowa pomoc będzie nadal przyznawana, jeżeli w rodzinie wychowuje się troje i więcej dzieci do 18. roku życia (lub do 23. roku życia) roku życia, jeśli są studentami studiów stacjonarnych) i posiadają drugie mieszkanie, którego łączna powierzchnia nie przekracza 13,65 mkw. m na członka rodziny.
Pilotażowy projekt dotyczący wypłat podstawowej pomocy społecznej powinien zostać zrealizowany do 31 grudnia 2026 r.