Inflacja również wzrosła we wrześniu o około 8,0%.< /p>
W sierpniu inflacja konsumencka przyspieszyła do 7,5% rok do roku. Jednym z czynników jest przyspieszenie inflacji żywności na skutek ograniczenia podaży spowodowanego suszą.
Stwierdzono to w przeglądzie monetarnym NBU z października 2024 r.
Zauważa się, że cena większości produktów nieżywnościowych gwałtownie wzrosła pod wpływem czynnika kursowego.
„Inflacja bazowa wzrosła do 6,5% r/r z 5,7% r/rw lipcu. Dynamika ta była wyższa od trajektorii lipcowej prognozy NBU, przede wszystkim za sprawą szybkiego wzrostu cen przetworzonych produktów spożywczych na skutek kryzysu gospodarczego. wtórne skutki rosnących cen surowców i wzrostu kosztów produkcji” – czytamy w raporcie.
Chociaż w sierpniu wzrost cen paliw spowolnił, biorąc pod uwagę wystarczające rezerwy paliwa i niższy niż oczekiwano cen ropy naftowej na rynkach światowych. p>
„Wzrost cen wyrobów tytoniowych nieco wyhamował, ale ich ceny rosły w dość szybkim tempie, m.in. pod wpływem walki przed produktami cieniującymi. Ponadto przyspieszył wzrost cen produktów farmaceutycznych, wyrobów medycznych i sprzętu, prawdopodobnie ze względu na czynnik kursowy” – zauważył NBU.
Dodajmy, że Narodowy Bank Ukrainy w zeszłym roku odmówił ustalenia oficjalnego kursu wymiany hrywny na dolara. W tym czasie cena dolara wzrosła o prawie 13% z wielu powodów.