Ukraina przeprowadziła pierwszą międzynarodową automatyczną wymianę informacji zgodnie ze wspólnym standardem raportowania (CRS). Urząd skarbowy otrzymał dane o rachunkach Ukraińców za granicą. Poinformowała o tym służba prasowa Ministerstwa Finansów Ukrainy.
► Przeczytaj< /i> kanał telegramowy “Ministerstwo Finansów”: główne wiadomości finansowe
W ramach tej wymiany Państwowa Służba Podatkowa Ukrainy przekazała informacje nt. rachunki finansowe nierezydentów organom podatkowym jurysdykcji – partnerów wymiany, a także otrzymałem od właściwych organów zagranicznych dane dotyczące rachunków rezydentów podatkowych Ukrainy.
Przedmiotem wymiany były informacje o rachunkach finansowych prowadzonych przez instytucje finansowe (banki, firmy ubezpieczeniowe, inwestycyjne itp.) będących własnością mieszkańców jurysdykcji partnerskich, a mianowicie:
- imię i nazwisko właściciela, jego adres, rezydencja podatkowa, numer podatkowy, data i miejsce urodzenia, informacje o instytucji finansowej, informacje o rachunku: saldo na koniec okresu sprawozdawczego, łączna kwota dywidend, odsetek lub innych dochodów.
Zauważa się, że dostęp Ukrainy do informacji o zagranicznych aktywach finansowych jej mieszkańców zgodnie ze standardem CRS umożliwi:
- wzmocnienie kontroli terminowości i kompletności deklaracji dochodów podlegających opodatkowaniu; identyfikować niezadeklarowane dochody w celu zwalczania uchylania się od płacenia podatków przez osoby fizyczne; zwiększyć efektywność stosowania zasad opodatkowania kontrolowanych spółek zagranicznych; uzyskać dodatkowe źródło informacji podatkowych przy wprowadzaniu pośrednich metod kontroli opodatkowania osób fizycznych.
„Ten krok wpisuje się w zobowiązania Ukrainy w procesie integracji z UE i ma na celu zwiększenie przejrzystości podatkowej. Dzięki wymianie Ukraina będzie mogła skuteczniej walczyć z uchylaniem się od płacenia podatków, co przełoży się na dodatkowe wpływy podatkowe, a co za tym idzie, stabilność gospodarczą i rozwój kraju” – czytamy w komunikacie.
CRS
Wspólny Standard Sprawozdawczości przewiduje coroczną automatyczną wymianę informacji o niektórych rodzajach rachunków finansowych pomiędzy państwami, które przystąpiły do Wielostronnego Porozumienia właściwych organów w sprawie automatycznej wymiany informacji o rachunkach finansowych.Organy podatkowe co roku otrzymują zbiór danych dotyczących rachunków zagranicznych prowadzonych przez nich rezydentów podatkowych lub będących własnością organizacji kontrolowanych przez takich rezydentów.
W odpowiedzi jurysdykcje przekazują organom podatkowym krajów partnerskich podobne informacje na temat rachunków ich podatków mieszkańcy. Zbieraniem informacji o rachunkach podlegających wymianie zajmują się instytucje finansowe, które składają sprawozdania organom podatkowym jurysdykcji, w których działają.
Pierwszy okres sprawozdawczy obejmował okres od 1 lipca do 31 grudnia 2023 r., a pierwsza wymiana danych zakończyła się pomyślnie 30 września 2024 r.
Od stycznia 2024 r. około 110 jurysdykcji uczestniczy w międzynarodowej wielostronnej automatycznej wymianie informacji finansowych, w tym wszyscy członkowie państwa Unii Europejskiej.