Kurs hrywny we wrześniu znajdował się pod ścisłym nadzorem Narodowego Banku Polskiego Ukraina.
Wrzesień pokazał stabilność kursu hrywny w stosunku do dolara, pomimo sezonowych wahań podaży i popytu. Dzięki wysiłkom NBU udało się uniknąć znacznych zagrożeń dewaluacyjnych.
Pisze o tym RBC-Ukraina, odwołując się do ekspertów ekonomicznych.
Zdaniem szefa działu sprzedaży produktów skarbowych Banku Avangard JSC Jurija Krokhmala w październiku spodziewane jest tradycyjne sezonowe ożywienie na rynku walutowym. Nastąpi to przede wszystkim w wyniku dużych wolumenów podaży i popytu.
„Będzie to odzwierciedleniem tradycyjnej dla tego okresu aktywizacji importerów (przede wszystkim elektroniki i dóbr konsumpcyjnych), a także eksporterów (w tym rolników )” – zauważył.
Jednocześnie ekspert podkreślił, że nie należy spodziewać się gwałtownej zmiany kursu, ponieważ NBU ma silną pozycję i wystarczające środki, aby kontynuować politykę kontrolowanej elastyczności w ustalaniu kursu na międzybankowym rynku walutowym.
Krahmal uważa, że w kontekście zwiększonego popytu może nastąpić stopniowy dryf w stronę wzrostu kursu dolara, jednak z dużym prawdopodobieństwem przedział rynkowy utrzyma się w granicach 41,00-42,00 hrywien za 1 dolara.
„Biorąc pod uwagę przyspieszenie inflacji i szereg ryzyk inflacyjnych, na które zwraca uwagę NBU, regulator najprawdopodobniej będzie podlegał ograniczaniu dewaluacji, aby nie zwiększać presji cenowej w gospodarce” – zauważył przedstawiciel banku.
Działanie Dyrektor wykonawczy Niezależnego Stowarzyszenia Banków Ukrainy Dmitrij Glinsky uważa, że kurs hrywny na rynku walutowym jest obecnie zdeterminowany wyłącznie zdolnością NBU do zniwelowania różnicy między podażą i popytem za pomocą interwencji.
Nieprawidłowości w zewnętrznych wpływach finansowych, zdaniem Glińskiego, nie będą miały wpływu na kurs walutowy. Zauważył, że jeśli w sierpniu Ukraina otrzymała od partnerów międzynarodowych ponad 8 miliardów dolarów, to we wrześniu wynik był praktycznie zerowy.
Co stanie się z kursem walutowym w bieżącym tygodniu, przesuwającym się między wrześniem a październikiem, co jest lepsze: euro, dolar, czy są inne opcje, przeczytaj cotygodniowy projekt analityczny serwisu TSN.ua.
Przeczytaj także:
- Stypendia w Polsce: jakie świadczenia mogą otrzymać ukraińscy studenci
- Jak zmienią się koszty utrzymania i płaca minimalna w 2025 roku
- Od października wzrosną taryfy za prąd: szczegóły decyzji NEURC