Od 1 listopada na Ukrainie zacznie obowiązywać nowa procedura emisji obligacji korporacyjnych i ich obrotu. Nowa edycja zastąpi dotychczasowe zamówienie z 2018 roku. Poinformowała o tym Krajowa Komisja Papierów Wartościowych i Giełdy.
►Zasubskrybuj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: główna finansowa wiadomości
Jakie zmiany
Krajowa Komisja Rynku Papierów Wartościowych poinformowała, że zaktualizowane rozporządzenie przewiduje ogólne uproszczenie wymagań dotyczących pakietu dokumentów składanych do rejestracji emisji obligacji. Polega na wykorzystaniu CIS (zintegrowanego systemu informacyjnego) do udostępniania dokumentów w formie elektronicznej za pośrednictwem konta osobistego. Zmniejsza to ilość dokumentów i upraszcza proces.
W nowym wydaniu przepisów doprecyzowano pojęcie obligacji korporacyjnych, co oznacza, że pod tym pojęciem mieszczą się wszelkie obligacje wyemitowane przez spółki prywatne.
Procedura emisji celowych obligacji korporacyjnych, których spłata jest realizowany poprzez przeniesienie obiektu mieszkalnego (części obiektu), jest budownictwem ulepszanym. Nowa wersja upraszcza wymogi dla emitentów finansujących budowę obligacjami, regulując w jaki sposób i kiedy przedmioty muszą zostać przekazane obligatariuszom.
Aktualizacja mechanizmu
Wprowadzono nowy mechanizm pozwalający na zmianę emitenta obligacji bez naruszania praw właścicieli.
Wprowadzono instytucję zarządcy emisji obligacji, odpowiedzialnego za monitorowanie przestrzegania warunków emisji wydanie. Administrator monitoruje wywiązywanie się emitenta z jego zobowiązań wobec obligatariuszy i ma prawo podejmować działania mające na celu ochronę ich interesów w przypadku pojawienia się zagrożeń.
Nowe wydanie wyjaśnia mechanizmy zamiany obligacji korporacyjnych na akcje spółek. Procedurę tę regulują jasne warunki, aby uniknąć sporów i błędów przy wymianie obligacji na akcje.
Usprawniono procedury emisji takich obligacji, gdzie właściciele mogą wybierać pomiędzy otrzymaniem akcji spółki lub zwrotem środków. W nowym wydaniu określono także przypadki, w których emitent ma prawo zaproponować konwersję obligacji pod określonymi warunkami.
Rozporządzenie wprowadziło tryb emisji obligacji zielonych i infrastrukturalnych.
Nowe normy pojawiły się także:
< ul> zapewnienie emitentowi obligacji możliwości przeniesienia nieplasowanych obligacji na rachunek własny emitenta w celu ich dalszej alienacji; wprowadzenie mechanizmu umorzenia (częściowego umorzenia) obligacji odkupionych lub w inny sposób nabytych przez emitenta; możliwość emisji obligacji zabezpieczonych; stosowanie mechanizmu rozpatrywania i rozpatrywania dokumentów przedkładanych komisji zgodnie z wymogami Ustawy Ukrainy „O postępowaniu administracyjnym”.
- Giełda Krajowy Rynek Papierów Wartościowych Komisja Obligacji