Turecki Urząd Skarbowy przygotował nowe regulacje dla rynku mieszkań na wynajem. Projekt przewiduje, że płatności dokonywane gotówką będą skutkować karą w wysokości 10%. Kara dotknie zarówno właściciela nieruchomości, jak i najemcę, pisze dziś Turkiye.
►Przeczytaj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe< /p>
Co wiadomo
Ustalono stałą minimalną karę w wysokości 5000 lari tureckich (147 dolarów), która będzie nakładana w przypadku płatności gotówkowych w tym zakresie. W przypadku większych kwot opłaty wzrosną.
Jeśli na przykład wynajmujący otrzyma miesięczną opłatę w wysokości 25 000 lirów (735 USD), wówczas płacenie gotówką przez dwa miesiące będzie skutkować karą grzywny w wysokości 10 000 jenów (294 USD) za transakcje każdego uczestnika.
Administracja podatkowa przygotowała projekt rozporządzenia w celu wdrożenia wymogu obowiązkowych płatności bankowych. Norma została wprowadzona i zawarta w ustawie opublikowanej 2 sierpnia 2024 r. Wszystkie płatności za wynajem nieruchomości mieszkalnych lub komercyjnych muszą być teraz udokumentowane za pośrednictwem banku lub Tureckiej Agencji Pocztowo-Telegraficznej (Posta ve Telgraf Teskilati – PTT). W tym przypadku termin nie ma znaczenia, korekty obowiązują nawet przy wynajmie na jedną dobę.
Wysokość kar będzie corocznie wzrastać w zależności od stawki przeszacowania. Maksymalne płatności za rok kalendarzowy są ograniczone do 20 milionów lirów tureckich (588 065 dolarów).
Jeżeli jednak w ciągu pięciu dni roboczych zgłoszona zostanie władzom niezgodność z wymogami, na razie można uniknąć kary.
Bazaar Times wyjaśnia, że kara będzie wynosić 10% kwoty czynszu i przypomina, że podobne rozwiązania zostały już wprowadzone, ale tylko w odniesieniu do nieruchomości komercyjnych. Za płacenie gotówką przy przekazywaniu takich przedmiotów groziła im kara w wysokości 5% stawki, minimum 3000 lirów tureckich (88 dolarów). Znacznie niższy został także roczny limit kar finansowych – 8,7 mln. Wcześniej nie dotyczyło to właścicieli i najemców lokali mieszkalnych, ale teraz nie będą oni wyjątkiem.
Eksperci uważają, że to poważna zmiana. Odtąd płatności za czynsz muszą być realizowane oficjalnymi kanałami, co gwarantuje śledzenie i rejestrowanie każdej transakcji. Oczekuje się, że zminimalizuje to liczbę umów niezarejestrowanych i znacznie uprości rozliczanie opłat czynszowych.
Ubezpieczenie mieszkań od skutków działań wojennych
- Nieruchomości