Użyj swojej wyobraźni, trenuj pamięć i codziennie wykonuj lekkie ćwiczenia, aby chronić uchronić się przed rozwojem demencji i choroby Alzheimera.
Nasz mózg również musi zostać przeszkolony do aktywnej pracy. Jeśli zastosujesz się do tych prostych wskazówek neurologów, możesz uniknąć chorób mózgu związanych z wiekiem i zachować czysty umysł i dobrą pamięć aż do starości. Podpowiadamy, jakie pięć wskazówek pomoże utrzymać mózg w dobrej kondycji przez całe życie.
Jakie jest 5 zasad pozwalających zachować pamięć i prawidłowe funkcjonowanie mózgu do późnej starości
- < mocny>Czytaj książkiNaukowcy zalecają czytanie beletrystyki, ponieważ zmusza to naszą wyobraźnię do aktywnej pracy. Takie książki wymagają większego treningu pamięci, bo trzeba zapamiętać imiona bohaterów, wiele szczegółów i dziesiątki wątków fabularnych. Lekarze twierdzą, że osoby cierpiące na chorobę Alzheimera i demencję prawie w ogóle nie czytają książek.
- Odwiedzaj wystawy i muzea.Dzieła sztuki są również dobre do ćwiczenia naszej pamięci. W końcu trzeba porównać szczegóły, style i ruchy artystyczne, autorów, obrazy i rzeźby. A potem trzeba odtworzyć w głowie dzieła sztuki z najdrobniejszymi szczegółami, aby móc opisać znajomym i przyjaciołom to, co zobaczyliście.
- Właściwe odżywianie.Nasz mózg, podobnie jak wszystkie układy organizmu, wymaga odżywiania zawierającego witaminy i inne składniki odżywcze. Dlatego konieczne jest włączenie do codziennej diety produktów poprawiających pracę mózgu. Są to jagody, fasola, warzywa i owoce, produkty białkowe pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, orzechy, oliwa z oliwek, czerwona ryba, awokado, produkty mleczne i czekolada.
- Sen w ciągu dnia Amerykanin Naukowcy udowodnili, że drzemka w ciągu dnia trwająca od 30 minut do półtorej godziny pomaga poprawić pamięć. Ponadto sen w ciągu dnia może zrekompensować sen w nocy. Jeśli spałeś słabo lub mało, doprowadzi to do produktywności twojego mózgu. Lekarze zapewniają, że czasami nawet 15 minut snu w ciągu dnia wystarczy, aby po nocy pełnej bezsenności poczuć się bardziej czujnym.
- Ćwiczenia fizyczne Naukowcy przeprowadzili badanie, w którym wzięło udział 83 tys. ochotników . Eksperyment wykazał, że osoby w wieku osiemnastu lat, które ćwiczyły, miały mniejsze ryzyko zachorowania na choroby mózgu związane z wiekiem, nawet w porównaniu z młodszymi osobami. Proste ćwiczenia aktywne – spacery, taniec, pływanie, spacery, ćwiczenia dobrze wpływają na aktywację mózgu i poprawę pamięci