27 września państwowy Privatbank przeprowadził aukcje elektroniczne na sprzedaż 245 stacji benzynowych i 33 działek. Świadczą o tym dane na stronie internetowej OpenMarket przedsiębiorstwa państwowego SETAM Ministerstwa Sprawiedliwości, podaje „Forbes”.
► Przeczytaj „Ministerstwo Finansów” na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach
Zwycięzca aukcji zaoferował 695,9 mln hrywien, czyli o 0,3% więcej od ceny wywoławczej.
< p>W sumie w aukcji wzięło udział dwóch uczestników. Kolejnych siedmiu zgłosiło się do udziału, ale nie uiściło opłaty gwarancyjnej, dlatego ich wnioski zostały odrzucone.
Bank wystawił na sprzedaż stacje benzynowe i działki położone w Winnicy, Wołyniu, Dniepropietrowsku, Żytomierzu, Zakarpaciu, Obwód Zaporoże, Iwano-Frankowsk, Kirowograd, Lwów, Nikołajew, Odessa, Połtawa, Równe, Sumy, Tarnopol, Charków, Chersoń, Chmielnicki, Czerkasy, Czernihów, Czerniowce.
Według rozmówcy publikacji na sprzedaż wystawiono głównie dawne stacje benzynowe ANP i Avias należące do grupy Privat Igora Kołomojskiego.
Zwycięzca aukcji elektronicznej zobowiązany jest do złożenia wspólnego wniosku z Privatbankiem o wydanie zezwolenia w terminie dziesięć dni roboczych do Komitetu Antymonopolowego w sprawie koncentracji.
Przed nacjonalizacją bank otrzymał na żądanie banku w zastaw 120 składów ropy naftowej i 248 stacji benzynowych Narodowy Bank. W sierpniu-wrześniu 2016 roku wszystkie zostały przekazane przez zarząd banku w leasing finansowy spółkom powiązanym z Igorem Kołomojskim.
Najemcy podnajmowali je innym firmom z orbity biznesmena.
Nacjonalizacja PrivatBanku miała miejsce w grudniu 2016 roku. Przez pierwsze cztery miesiące bank otrzymywał płatności z tytułu umów leasingowych. Wtedy kredytobiorcy przestali płacić.
Bankowi udało się odzyskać kontrolę tylko nad częścią stacji benzynowych. Od 2020 roku Privatbank nie mógł wypowiedzieć umów najmu 245 stacji benzynowych ze spółkami z grupy Privat.