Wraz z pojawieniem się metra życie w miastach zmieniło się nie do poznania.
Ta informacja podaje Euronews, którego cytuje URA-Inform.
Które miasta europejskie mają najlepszą i najgorszą sieć metra? Odpowiedzi na te pytania dostarczają badania przeprowadzone przez firmę Bounce zajmującą się przechowywaniem bagażu, która zbadała wszystkie usługi metra w stolicach kontynentu i dokonała kilku interesujących odkryć.
Aby porównać systemy metra, eksperci wzięli pod uwagę szeroki zakres czynników: średniej oceny stacji przez Google i odległości, którą pokonuje metro, liczby stacji, rocznego przejazdu oraz odsetka pozytywnych i negatywnych reakcji online na każdą usługę.
Na ich podstawie wyprowadzono wskaźnik metra. Niestety, metro w Kijowie nie zostało uwzględnione w badaniu ze względu na wojnę w naszym kraju. Z oceny wykluczono także metro w Moskwie i Mińsku.
Najlepiej wypadło metro w Oslo w Norwegii, uzyskując 8,06 na 10 możliwych punktów. Metro w stolicy Norwegii, tzw. Oslo T-Bane lub T-banen i Oslo może poszczycić się 101 stacjami o długości 85 km. Obsługuje wszystkie 15 dzielnic miasta, a także częściowo rozciąga się na sąsiednią gminę Bærum. Metro w stolicy Norwegii składa się z pięciu oddzielnych linii, a kolejna jest obecnie w budowie.
Anti-rating zwyciężyło metro w Budapeszcie na Węgrzech. Jego wskaźnik wyniósł zaledwie 3,13 na 10. Mimo że sieć metra stolicy Węgier jest stosunkowo niewielka, licząca 48 stacji na 39 km torów, przewozi ona bardzo dużą liczbę pasażerów rocznie – ponad 382 mln. Jednocześnie stan stacji często pozostawia na nich bardzo nieprzyjemne wrażenie.
Interesująca będzie także wcześniejsza informacja, że naukowcy uznali w elektrowni jądrowej w Czarnobylu za jeden z najniebezpieczniejszych obiektów jądrowych na świecie planeta (zdjęcie).