Finanse regeneracyjne (ReFi) to projekty typu blockchain, które pomagają przywracać już wykorzystane zasoby. Regeneracja może dotyczyć szerokiej gamy dóbr i zjawisk – od zasobów naturalnych po korzyści społeczne.
Co to jest ReFi
ReFi jest dość bliskie w znaczeniu innej koncepcji – ładu środowiskowego, społecznego i korporacyjnego (ESG). Jeśli jednak to drugie nastawione jest bardziej na minimalizowanie negatywnych skutków działalności człowieka, to finanse regeneracyjne w swoim rozumieniu idą dalej – starają się przywrócić to, co zostało utracone.
Niektóre ReFi preferują finansowanie projektów redukujących emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Inne przyczyniają się do zachowania dziedzictwa kulturowego poprzez tokenizację różnych artefaktów w postaci niewymiennych tokenów (NFT).
W ReFi, podobnie jak w innych obszarach, oszustwa są dość powszechne. Wiele projektów działa w sposób nieprzejrzysty. Na przykład często niewiele informacji jest przekazywanych bezpośrednio na temat technicznej strony zagadnienia: blockchain, tokenomiki i mechanizmu konsensusu. Oznacza to, że deweloperzy przypadkowo lub celowo starają się uniknąć niektórych pytań, które często zadają potencjalni inwestorzy.
Z drugiej strony w projektach ReFi jest sporo reklam, szumu i innego szumu informacyjnego na temat tego, że zespół stara się uczynić świat lepszym miejscem. Mając to na uwadze, programiści często odwołują się do rozwiązań takich jak Web3, NFT i DeFi po prostu po to, aby zyskać więcej uwagi i wpasować się w „główny nurt”, a nie dlatego, że ich projekty są niesamowicie innowacyjne.
Jednak nie wszystkie projekty ReFi są pozbawione skrupułów. Przyjrzyjmy się kilku z najpopularniejszych.
Celo
Celo to protokół warstwy 2 (L2) sieci Ethereum. Projekt pojawił się w 2020 roku w Dzień Ziemi – 22 kwietnia. Celo wprost stwierdza, że jest platformą ReFi, której głównym działaniem jest walka z emisją dwutlenku węgla do atmosfery.
Celo ma swój własny token zarządzania – CELO. Ponadto ekosystem oferuje również szereg monet stabilnych powiązanych z dolarem amerykańskim (cUSD), euro (cEUR) i realem brazylijskim (cReal).
Celo oferuje dość szeroką gamę narzędzi. Istnieją rozwiązania z zakresu zdecentralizowanych finansów, które są dostępne również na urządzeniach mobilnych, tokenach niewymiennych i różnych opracowaniach Web3. Jednocześnie na stronie internetowej firmy można znaleźć sekcję z wynikami audytów, dokumentacją techniczną, Białą Księgą oraz rezerwami finansowymi.
Oczywiście to wszystko nie gwarantuje dalszego sukcesu projektu, ale obecność takich sekcji (zwłaszcza w porównaniu z wieloma innymi projektami w branży kryptowalut) przemawia na korzyść deweloperów. Dostarczają przynajmniej niezbędnych danych, na podstawie których potencjalny inwestor mógłby ocenić projekt z punktu widzenia DYOR.
Celo działa w oparciu o mechanizm konsensusu Proof-of-Stake (PoS). Emisja tokenów CELO jest ograniczona do 1 miliarda. W przeciwieństwie do większości monet ReFi, można je kupić na prawie wszystkich znanych giełdach – od Binance i Coinbase po KuCoin i OKX. Kapitalizacja rynkowa Celo wynosi nieco poniżej 278 milionów dolarów. Według tego wskaźnika kryptowaluta zajmuje 172. miejsce.
Carbify
Carbify to holenderski projekt, którego głównym celem jest ekologia. Jego cechą charakterystyczną jest tokenizacja emisji CO2. W ten sposób Carbify walczy ze swoim śladem węglowym.
W ramach projektu podejmowanych jest całkiem sporo inicjatyw związanych z kryptowalutami. Posiada również NFT odzwierciedlające prawdziwe drzewa amazońskie oraz własny program zarobków oparty na działaniach korzystnych dla środowiska. Na szczególną uwagę zasługuje postęp platformy w obliczaniu natężenia przepływu dwutlenku węgla, co stanowi dowód na to, ile CO2 zostało już wchłonięte ze środowiska. Jednak w przeciwieństwie do Celo, projekt natychmiast wita użytkownika ofertą zakupu NFT.
Carbify ma również własną białą księgę (zwaną zieloną księgą). Jednak nacisk położony jest w nim nie tyle na techniczną stronę projektu, ile na problemy globalnego ocieplenia, rośliny Amazonii i inne tematy środowiskowe. To, czy karty NFT pomogą rozwiązać wszystkie te problemy, zależy od inwestorów i entuzjastów kryptowalut.
Emisja tokena Carbify, CBY, wydanego na platformie Polygon jest ograniczona. Maksymalna podaż wynosi 39,99 miliona. Możesz kupić CBY na AscendEX, MEXC, Quickswap (v3) i Uniswap v3 (Ethereum). Carbify nie mówi, jaki mechanizm konsensusu jest tutaj zastosowany. Wiadomo jednak na pewno, że projekt przewiduje tyczenie.
Solareum
Solareum to blockchain warstwy 1 oparty na zielonej maszynie wirtualnej Ethereum (EVM). Projekt opatentował swój unikalny mechanizm konsensusu – Proof of Generation. Za jego pomocą potwierdzane i rejestrowane są informacje o produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Projekt ma również własne NFT. W sumie jest ich 151: 50 pływowych (Tidal), 50 „wiatrowych” (Wind), 50 „słonecznych” (Solar) i jeden mieszany (Fusion). Możesz przechowywać je wszystkie w jednym portfelu i odbierać za nie nagrody.
Na stronie projektu użytkownicy witani są komunikatem, w którym wspomina się o „problemie” Bitcoina w postaci ogromnego zużycia energii elektrycznej przez górników w celu utrzymania funkcjonalności sieci. Twierdzenie to nie jest jednak nowe i często stanowi jeden z argumentów zwolenników algorytmu konsensusu PoS zamiast Proof-of-Work (PoW) wraz z przepustowością. Z kolei zwolennicy PoW czasami przypominają o ekonomicznej wykonalności wydobycia z punktu widzenia zapewnienia wysokich kosztów wydobycia kryptowaluty, a co za tym idzie potencjalnego wzrostu jej kursu waluty. Mówiąc najprościej, niektórzy entuzjaści kryptowalut uważają ten stan rzeczy za „nie błąd, ale funkcję”.
Oczywiście projekt Solareum skupia się wyłącznie na „bezsensie” zużycia energii elektrycznej przez sieć. Pozytywną stroną projektu jest jednak dostępność stosunkowo szczegółowej wersji Białej Księgi. Zatem każdy może wykonać DYOR samodzielnie.
Solareum znajduje się obecnie w stanie sieci testowej. W związku z tym, aby uzyskać dostęp do wszystkich jego możliwości, wykorzystywany jest token w standardzie ERC-20, SRM. Zespół deweloperski twierdzi, że w przyszłości zastąpi go tokenem natywnym wydawanym na własnym blockchainie. Przewidywany termin to rok 2024. Obecnie token SRM można kupić wyłącznie na platformie Uniswap. Koszt jednej monety wynosi 0,055 dolara. Kapitalizacja rynkowa Solareum wynosi 5,36 miliona dolarów. Według tego wskaźnika kryptowaluta zajmuje 4322 miejsce. Emisja ograniczona jest do 100 milionów tokenów SRM.
DOVU
DOVU to projekt, który powstał w Walii. Jej główna działalność związana jest z minimalizacją efektu handlu uprawnieniami węglowymi. Innymi słowy, DOVU wspiera inicjatywy proekologiczne, które zapobiegają emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Projekt ma swój własny marketplace, na którym prezentowane są wszystkie programy, nad którymi trwają prace (spoiler: nie ma ich jeszcze zbyt wiele, ale czas pokaże, czy będzie ich więcej). Ich istotą jest udzielanie tokenizowanych pożyczek środowiskowych, z których każda jest rejestrowana na blockchainie.
DOVU to token zarządzania platformą. Jej obecność pozwala właścicielom na bezpośrednie zaangażowanie w decyzje mające wpływ na zmiany w projekcie. DOVU posiada własny program stakingowy, którego celem jest nagradzanie osób zaangażowanych w projekty środowiskowe. Projekt oparty jest na Hedera Hashgraph. Ten ostatni nie jest jednak sponsorem DOVU.
DOVU to token ERC-20. Jego emisja jest ograniczona do 10 miliardów. Główne giełdy, na których można kupić tokeny, to MEXC i Saucerswap. Mechanizmem konsensusu projektu jest Proof of Carbon.
Warto zaznaczyć, że w różnych źródłach, m.in. w starych artykułach na oficjalnej stronie projektu, można znaleźć nazwę tokena DOV. Nie ma w tym żadnego błędu. Do września 2023 roku głównym tokenem był DOV, po czym nastąpiło przejście na DOVU.
Moneta jarzębiny
Rowan Energy to projekt budowy zdecentralizowanej sieci aktywów energetycznych. Dodawanie nowych uczestników następuje dzięki innowacyjnej usłudze urządzenia SmartMiner. Służy jednocześnie jako serwer walidacji blockchain i inteligentny licznik energii. To urządzenie jest instalowane wraz z panelami słonecznymi i rejestruje, ile kilowatogodzin wytwarzają.
Mechanizm konsensusu, na którym opiera się Rowana, nosi nazwę Dowodu Użytecznej Generacji (PoUG). Jej cechą charakterystyczną jest wykorzystanie energii odnawialnej do potwierdzania transakcji i wystawiania NFT.
Do utrzymania sieci wykorzystywany jest token Rowan Coin (RWN). Jak mówią twórcy projektu, jest to deflacja. Całkowita podaż jest ograniczona do 545 milionów, a urzędnicy Rowan Energy zauważają, że nie będzie żadnych dodatkowych emisji ani emisji. Jeśli weźmiemy pod uwagę ten ostatni fakt, wówczas całkowita podaż jest równa maksymalnej.
Według przedstawicieli Rowan Energy w obiegu znajduje się obecnie zaledwie 195 milionów tokenów. Ponadto tokenomika przewiduje wykupy (odkupy), które zmniejszają całkowitą podaż. Jednak w Białej Księdze większy nacisk położony jest nie na techniczny opis zasad pracy, ale na cele, ideały i zadania.
RWN jest tokenem ERC-20. Możesz go kupić na platformach takich jak MEXC, Probit Global, Coinstore i Latoken. Obecna cena RWN wynosi nieco poniżej 0,03 dolara.
SolarCoin
SolarCoin to kryptowaluta, której celem jest sprawienie, aby planeta (Ziemia) była zasilana wyłącznie energią słoneczną. Rozdawany jest jako nagroda za instalację paneli słonecznych. Według liderów projektu, gdy cena SolarCoina przewyższy koszt wytworzenia energii (oczywiście, jeśli w ogóle go przekroczy), stanie się on wydajny, a osiągnięty stan będzie nazywany Solarnością (dosłownie „słońcem”).
Aby otrzymać nagrody w SolarCoin, musisz zarejestrować się na Sunny Portal, z którym SolarCoin ma umowę partnerską. Inną opcją jest wypełnienie formularza na stronie projektu.
Nawiasem mówiąc, minimalistyczna strona nie zawiera zbyt wielu informacji dla DYOR – użytkownicy są natychmiast zapraszani do zarabiania i wydawania tokenów, a także instalowania portfela kryptowalutowego. Istnieje również sekcja dla partnerów, ale nie ma specjalnych sekcji ze szczegółowymi opisami technicznymi lub planem działania.
SolarCoin, jako kryptowaluta przyjazna środowisku, nie przewiduje wydobycia. Potwierdzenie transakcji odbywa się tutaj za pomocą mechanizmu konsensusu Proof-of-Authority (PoA). Blockchain SolarChain nazywa się Energy Web Chain, a token nazywa się SLR. Możesz kupić ten ostatni na Carboswap, Uniswap i iZiswap. Jednocześnie SolarChain sam stwierdza, że żadna giełda nie obsługuje ich tokena, a wszelka działalność handlowa odbywa się na własne ryzyko klientów. Nie ma oferty maksymalnej na lustrzanki jednoobiektywowe.
MFET
MultiFunctional Environmental Token (MFET) rozwija projekty blockchain, których celem jest pomiar i redukcja śladu węglowego. Działalność platformy w dużej mierze związana jest z sadzeniem drzew. W ten sposób w tureckim mieście Manisa przedstawiciele MFET zasadzili 20 hektarów paulowni, aby zmniejszyć nie tylko swój ślad węglowy, ale także pozostawiony przez inne organizacje.
Tokeny MFET można kupić na MEXC i PancakeSwap. Ich łączna podaż wynosi 5 miliardów inteligentnych kontraktów MFET wdrożonych w Binance Smart Chain (BSC). Wszystkie korzystają ze standardu BEP-20. MFET oferuje różne produkty do zarabiania, takie jak Vault i Stake.
Sieć Viridis
Viridis Network to kolejny projekt skupiający się na kredytach węglowych. Posiada trzy główne obszary działania: tokenizację, wprowadzenie tokenów motywujących uczestników do zarządzania siecią oraz Project Development Gateway, narzędzie do bezpłatnego zakupu i sprzedaży uprawnień węglowych.
Viridis umożliwia różnym organizacjom rejestrację swoich kredytów węglowych w łańcuchu bloków pierwszej warstwy zgodnym z EVM, co skutkuje emisją NFT. Można nimi następnie handlować na platformie jak tokeny ERC-20. Każdy projekt może je kupić i spalić w wymaganej ilości.
VRD to token gazowy przeznaczony do bilansowania kosztów transakcyjnych. Użytkownicy mogą obstawiać je w sieci głównej Ethereum. Potwierdzenie transakcji odbywa się za pomocą wybranej centralnie określonej liczby walidatorów. Wraz z dalszym rozwojem Viridis planuje przejście na model zdecentralizowany.
Emisja VRD ograniczona jest do 1 miliarda, z czego 70% znajduje się w swobodnym obrocie. To prawda, że wdrażając własną sieć pierwszego poziomu, Viridis może je zwrócić.
Daje
Głównym celem tego projektu jest stworzenie „Przyszłości dawania” za pomocą blockchain. Jednocześnie tylko projekty w ekosystemie Ethereum będą nagradzać i wspierać Giveth. Deklarowane wartości projektu: wsparcie decentralizacji, altruizmu i budowania spójnej społeczności. Firma Givet została założona w 2016 roku. Projekt finansowany jest wyłącznie z darowizn.
Giveth zapewnia możliwość tworzenia własnych NFT. Tokenem platformy jest GIV. Jego emisja jest ograniczona do 10 miliardów. Cena jednego GIV wynosi 0,006 dolara. Tokeny możesz kupić na platformach takich jak Uniswap, Orca, Velodrome Finance i innych.
Wnioski
Dlatego większość projektów ReFi jest wdrażana w ekosystemie Ethereum. Wielu z nich zajmuje się handlem uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. Jednocześnie ReFi nie jest zbyt popularne, o czym świadczy ich skromna kapitalizacja. Pojawiają się pytania dotyczące części projektów, zwłaszcza dotyczące dostępności dokumentacji technicznej, planu działania i perspektyw dalszego wzrostu wartości. Niektórzy działają dzięki darowiznom. Są jednak i poważniejsze projekty. W każdym razie przy podejmowaniu jakichkolwiek decyzji inwestorzy i pasjonaci nie powinni zapominać o przeprowadzeniu faktycznej analizy projektu i zasadzie DYOR.
Niniejszy materiał i informacje w nim zawarte nie stanowią indywidualnej ani innej porady inwestycyjnej. Opinia redakcji może nie pokrywać się z opinią portali analitycznych i ekspertów.
Источник: bits.media