Ministerstwo Transformacji Cyfrowej uruchomiło projekt e-rezydencji uResidency, umożliwiający obcokrajowcom otwieranie rachunków i prowadzenie działalności gospodarczej na Ukrainie. Poinformował o tym Wicepremier ds. Innowacji, Rozwoju Edukacji, Nauki i Technologii – Minister Transformacji Cyfrowej Michaił Fiodorow.
< i> ► Przeczytaj kanał telegramowy “Ministerstwo Finansów”: główne wiadomości finansowe
Aplikacja uResidency jest już dostępny dla obywateli Indii, Pakistanu, Tajlandii i Słowenii.
< p>„W pierwszym etapie planujemy zaangażować około 1000 e-rezydentów. W przyszłości będzie więcej krajów” – zapewnił Fiodorow.
Według niego pierwsi e-rezydenci otworzyli już konta w bankach i byli bardzo zadowoleni z efektu. Fiodorow zauważył, że na Ukrainie stworzono najlepsze warunki dla ukraińskich przedsiębiorców.
„Rejestracja indywidualnych przedsiębiorców jest najszybsza na świecie, płatność podatków kilkoma kliknięciami, dodatkowe usługi dla biznesu dostępne są online. Teraz jesteśmy gotowi rozszerzyć to doświadczenie na obcokrajowców, ponieważ zostanie e-rezydentem na Ukrainie jest łatwiejsze i bardziej opłacalne niż otwieranie firmy w dowolnym miejscu na świecie, a stawka podatku wynosi tylko 5%” – podkreślił.
< p>Fiodorow wyjaśnił, że aby zostać e-rezydentem wystarczy wypełnić wniosek w aplikacji lub na portalu uResidency, powinno to zająć 5-10 minut.
„Zostanie to szybko sprawdzone , a mieszkaniec otrzyma CEP w konsulacie, bez konieczności wizyty na Ukrainie. Następnie indywidualny przedsiębiorca otwiera się online – i wszystkie dalsze interakcje będą następować automatycznie” – wyjaśnił wicepremier.
Dodał, że raportowanie zostało w pełni zautomatyzowane, aby realizacja projektu była możliwa.
„ Bank sam obliczy podatki, złoży deklarację i zadba o całą biurokratyczną biurokrację, brak fizycznej interakcji z instytucjami. Wszystko dzieje się automatycznie, bez interwencji człowieka. Księgowy czy prawnik nie ponosi żadnych kosztów, system wykonuje całą pracę, a mieszkaniec po prostu zajmuje się swoimi sprawami” – powiedział Fiodorow.
Podkreślił także, że elektroniczna rezydencja to dla nas ważny i rewolucyjny projekt. gospodarkę, gdyż stanowi stałe dodatkowe dochody do budżetu.
„Przykładowo w Estonii e-rezydencja sprawdza się już od 10 lat i co roku przynosi wielomilionowe podatki” – dodał Fiodorow.< /p>