Obecnie w regionie Sumy wzrosła liczba lisów rudych, co stwarza zagrożenie rozprzestrzenianiem się wścieklizny.
> Sumy
zaleca się przeprowadzenie doustnego szczepienia dzikich zwierząt mięsożernych przeciwko wściekliźnie, podaje regionalna administracja.
Odpowiednia decyzja została podjęta w trakcie ww posiedzenie Państwowej Komisji ds. Przeciwdziałania Epizootiom przy Regionalnej Administracji Państwowej Sumy
Głównym tematem obrad była jesienna kampania na rzecz doustnych szczepień dzikich zwierząt mięsożernych w regionie Sumy w roku 2024. < /p>
Jak zauważyli przedstawiciele komisji, w rejonie Sum wzrosła obecnie liczebność lisów rudych, co stwarza zagrożenie rozprzestrzeniania się wścieklizny. Dlatego też, aby zapobiec takim przypadkom, ważna jest kompleksowa praca profilaktyczna wyspecjalizowanych służb.
Rozprzestrzenianie się wścieklizny wśród zwierząt wzrosło w wyniku wojny, – Kuzin
Zauważono, że dzisiaj z powodu ostrzał wroga i zaminowanie części terytoriów, dość trudno jest zapewnić 100% wdrożenie środków szczepienia dzikich zwierząt mięsożernych. W związku z tym apeluję do członków Państwowej Komisji ds. Nadzwyczajnego Przeciwdziałania Epizootiom w obwodzie sumskim o przestrzeganie wszelkich zasad bezpieczeństwa podczas wykonywania niektórych działań związanych ze szczepieniami.
Od początku 2024 r. w obwodzie sumskim odnotowano 7 przypadków wścieklizny: w obwodach rzymskim, achtyrskim i konotopskim.