Od 1 października Fundusz Emerytalny przeliczy dopłaty do mieszkań na sezon grzewczy 2024-2025. Poinformowała o tym służba prasowa Funduszu.
► Przeczytaj stronę “Ministerstwo of Finance” na Facebooku: główne aktualności finansowe
W przypadku większości obywateli takie przeliczenie nastąpi automatycznie. Dotacja zostanie automatycznie przekazana również gospodarstwom domowym, które w okresie letnim wypłaciły dotację w wysokości 0 UAH.
Dodatkowo dla osób, które w okresie letnim nie korzystały z dotacji, a jedynie ze świadczenia na opłacenie mieszkania i usług komunalnych (HCS), dopłata do mieszkania zostanie naliczona automatycznie – bez konieczności składania dodatkowych wniosków.
< p>Przypomnijmy, że dopłata do mieszkań i usług komunalnych przydzielana jest od miesiąca złożenia wniosku o jej wyznaczenie do dnia zakończenia sezonu grzewczego (kwiecień) i naliczana jest:
- dla nieogrzewanego sezon – od 1 maja do 30 września; na sezon grzewczy – od 1 października do 30 kwietnia.
Kto powinien ubiegać się o dotację
Obywatele, którzy nie byli beneficjentami tej pomocy ze strony państwa, a dopiero planują ją otrzymać, powinni skontaktować się z organem terytorialnym Funduszu Emerytalnego.
Również osoby, które otrzymały dodatek mieszkaniowy i doświadczyły zmian w skład zarejestrowanych osób powinien zgłosić się do gospodarstw domowych Funduszu.
O dodatek mieszkaniowy mogą ubiegać się także osoby, którym nie przyznano dotacji na okres nieogrzewany ze względu na istnienie długu, który udało się spłacić/podpisano umowę restrukturyzacyjną, a także osoby, które kwestionują kwestie zadłużenia na spłatę mieszkania i usługi komunalne w sądzie.
Dokumenty do przyznania dotacji
Do przyznania dotacji mieszkaniowej należy złożyć wniosek i oświadczenie (wg ustalonych formularzy).
< p>W zależności od okoliczności można dostarczyć inne dokumenty (jeśli są dostępne). Na przykład:
- umowa najmu mieszkania – jeżeli wnioskodawca zamieszkuje w wynajmowanym mieszkaniu; kopię umowy o restrukturyzację zadłużenia – jeżeli istnieje zadłużenie i została zawarta odpowiednia umowa.
W razie potrzeby obywatele mogą przedstawić inne dokumenty istotne dla merytorycznego rozpatrzenia sprawy. Przykładowo: dokument potwierdzający fakt, że dana osoba nie zamieszkuje w zarejestrowanym/zadeklarowanym miejscu zamieszkania, postanowienie sądu o ustaleniu miejsca zamieszkania, zaświadczenie od osoby wewnętrznie przesiedlonej, pisemne wyjaśnienie dostępności dochodów, informacji, o których nie ma Państwowej Służby Podatkowej Ukrainy.
Gdzie i jak złożyć dokumenty
Dokumenty o przyznanie dodatku mieszkaniowego do organu terytorialnego Funduszu Emerytalnego Ukrainy można złożyć na kilka sposobów, wybierając najwygodniejszy:
- osobiście, kontaktując się z centrum obsługi Funduszu Emerytalnego Ukrainy; listownie na adres organu terytorialnego Fundacji; online za pośrednictwem portalu usług elektronicznych Funduszu Emerytalnego Ukrainy lub aplikacji mobilnej „Fundusz Emerytalny”.
Dodatkowo dokumenty dotyczące przyznania dotacji można składać za pośrednictwem uprawnionych urzędników wspólnot terytorialnych, ośrodków obsługi administracyjnej oraz za pośrednictwem portalu „Diya”.
Terminy składania dokumentów< /h3>
W przypadku złożenia dokumentów w okresie od 1 października do 30 listopada (włącznie) dotacja przyznawana jest od początku okresu grzewczego, dla wniosków rozpoczynających się od 1 grudnia – od miesiąca, w którym złożono wniosek odbyło się.
Wniosek (i oświadczenie) w sprawie przyznania dopłaty mieszkaniowej na stałe i płynne paliwa opałowe dla gospodarstw domowych dostarczany jest do końca roku kalendarzowego.