Intel i rząd USA ostatecznie dojdą do porozumienia w sprawie bezpośredniego finansowania producenta chipów w wysokości 8,5 miliarda dolarów do końca 2024 roku. O tym informuje Financial Times.
►Zasubskrybuj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe
Rozmowy są na zaawansowanym etapie, ale nie ma gwarancji, że zakończą się do końca 2024 roku, a ewentualne przejęcie całości lub części biznesu Intela mogłoby skutkować zerwaniem negocjacji.
W W marcu prezydent USA Joe Biden przeznaczył firmie Intel prawie 20 miliardów dolarów w formie dotacji i pożyczek w celu zwiększenia produkcji chipów półprzewodnikowych na rynku krajowym.
Poprzednia umowa obejmowała dotacje o wartości 8,5 miliarda dolarów i aż do 11 miliardów dolarów w pożyczkach dla Intela w Arizonie, gdzie część finansowania zostanie przeznaczona na budowę dwóch nowych fabryk i modernizację istniejącej.
Należy zauważyć, że Qualcomm zwrócił się do Intela z propozycją rozważenia nabycia kłopotliwego chipa producenta.
Niegdyś dominująca siła w produkcji chipów, Intel utracił przewagę produkcyjną na rzecz rywala z Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) i nie wypuścił powszechnie pożądanego chipa na potrzeby boomu generatywnej sztucznej inteligencji, który Nvidia i AMD to wykorzystuje.