Opinia Trzeci tydzień z rzędu rynek kryptowalut wykazał dodatnią dynamikę cen. Powoli, ale pewnie, Bitcoin przekroczył granicę 65 000 dolarów, a Ethereum przekroczył 2600 dolarów. Co spowodowało wzrost w tym tygodniu?
Bitcoin
< p>
Cena Bitcoina z 20 do 27 września 2024 wzrosła o 3,71 %. Największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji po raz pierwszy w zeszłym miesiącu przekroczyła granicę 65 000 dolarów. Tylko dwie sesje z siedmiu okazały się negatywne, podczas gdy pięć było pozytywnych.
Źródło: tradingview.com
Głównymi katalizatorami wzrostu w tym tygodniu były wiadomości makroekonomiczne. Ludowy Bank Chin podjął decyzję o obniżeniu oprocentowania kredytów hipotecznych o 0,5%. W tym samym stopniu obniżono także standardy rezerwacji dla banków komercyjnych. Powinno to potencjalnie obniżyć koszty finansowania zewnętrznego, zwiększyć popyt krajowy i zwiększyć aktywność inwestycyjną.
Ponadto opublikowano nowe statystyki dotyczące bezrobocia w USA. W tygodniu kończącym się 21 września liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 218 tys. To o 4 tys. mniej niż tydzień wcześniej. Liczba ta okazała się najniższa od czterech miesięcy. To pokazuje, że gospodarka amerykańska jest dość silna. Oznacza to, że możemy spodziewać się dalszego spadku stóp procentowych, a co za tym idzie wzrostu apetytu na ryzykowne aktywa, w szczególności Bitcoin.
A w zeszłym tygodniu wzrosła aktywność w sieci Bitcoin. Jednym z głównych powodów było przeniesienie kryptowaluty na stare adresy. Platforma analityczna CryptoQuant napisała na swoim koncie X (dawniej Twitter):
„Stare bitcoiny są w ruchu. Ogólnie rzecz biorąc, w ostatnim okresie wzrostu obserwujemy znaczny wzrost przepływu monet z różnych grup wiekowych, przy ciągłych transferach w sieci Bitcoin”.
Z punktu widzenia analizy technicznej sytuacja z Bitcoinem jest całkiem pozytywna dla posiadaczy monet. Cena wzrosła powyżej ważnego poziomu oporu – 65 000 dolarów, który powinien teraz stać się poziomem wsparcia. Wskaźnik ADX zaczął rosnąć, co wskazuje na wzmocnienie trendu. Również po stronie pozytywów możemy zauważyć, że cena przekroczyła 50-dniową średnią ruchomą (oznaczoną na niebiesko). Zatem wszystkie wskaźniki przemawiają za wzrostem. Następny poziom oporu wyniesie około 70 000 dolarów.
Źródło: tradingview. com
Indeks strachu i chciwości wzrosła o siedem punktów w porównaniu z zeszłym tygodniem. Teraz jest ich 61. Tym samym w nastrojach inwestorów kryptowalut chciwość zastąpiła neutralność.
Ethereum
Cena eteru w tygodniu od 20 do 27 września wzrosła o 3,41%. Wszystkie siedem dni minęło w niezwykle wąskim przedziale pomiędzy 2529,3 a 2703,8 dolarów. Zatem zmienność drugiej co do wielkości kryptowaluty pod względem kapitalizacji pozostaje niska.
Źródło: tradingview. com
Główną przyczyną dodatniej dynamiki był wzrost wolumenu spalania tokenów w Ethereum. W porównaniu do poprzedniego tygodnia odsetek ten wzrósł aż o 163%. Spalanie tokenów to spadek podaży, co spowodowało wzrost cen. Obecność właśnie takiego trendu zauważyła firma analityczna Lookonchain w styczniu i październiku 2023 roku:
Jednak inne wskaźniki sieci Ethereum nadal wykazują ujemną dynamikę. Zauważalny spadek na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy zaobserwowano w przypadku nowych adresów Ethereum. O ile 27 czerwca 2024 r. ich liczba osiągnęła 138 620, to 25 września spadła do 78 390. Innymi słowy, spadek wyniósł około 43 %.
Źródło: theblock. spółka
Co ciekawe, wzrostowi ceny eteru towarzyszyło niezwykle agresywne zachowanie dużych graczy (wieloryby), którzy dosłownie zalali giełdy tokenami ETH. Spot On Chain:
„Ci dwaj duzi gracze przenieśli na giełdę kolejne 12 100 ETH (31,7 milionów dolarów) w w ciągu ostatnich 24 godzin. W ciągu ostatnich trzech dni pobrali 20 610 ETH (53,6 mln dolarów), w tym:
Spotowe ETF-y na eter wreszcie wykazują pozytywną dynamikę. Całkowity napływ środków do funduszy giełdowych od 20 września włącznie wyniósł ponad 28 mln dolarów. Co prawda dzienny odpływ 79,21 mln dolarów, który miał miejsce 23 września, był największy od 29 lipca (wtedy wyniósł 98,29 mln dolarów).
Źródło: sosovalue.xyz
< p>Kontynuując temat o ETF-ach: Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) odroczyła decyzję w sprawie dopuszczenia do obrotu opcji na fundusz giełdowy BlackRock – ETHA. Dodatkowo regulator zrobił pauzę i Firma inwestycyjna Bitwise złożyła wniosek o spotowy ETF na eter.
Z punktu widzenia analizy technicznej wszystkie wskaźniki wskazują na przewagę byków. Cena wzrosła powyżej 50-dniowej średniej kroczącej (oznaczonej na niebiesko), a RSI znajduje się powyżej 50. Dopóki jednak poziom oporu w obszarze 2800 dolarów nie zostanie pokonany, nie ma co mówić o wzrostach na Eterze. Poziom wsparcia wynosi 2 112 USD.
Źródło: tradingview.com
Sui < /h2>
Kryptowaluta Sui wykazała bardziej imponujący wzrost od 20 do 27 września w porównaniu do Bitcoina i Ethereum – 15,27%. W miarę upływu tygodnia moneta osiągnęła najwyższy od pięciu miesięcy poziom 1,79 dolara. Trend wzrostowy obserwujemy od ponad półtora miesiąca.
Źródło: tradingview.com
Najbardziej wymownym powodem wzrostu był wzrost TVL (całkowita zablokowana wartość aktywów w inteligentnych kontraktach i zdecentralizowanych aplikacjach dApps). 5 sierpnia, kiedy Sui zaczęła rosnąć, kwota ta wynosiła 343,16 mln dolarów. 27 września było to 965,32 mln dolarów, co oznacza wzrost 2,81-krotny.
Źródło: defillama. com
Sui wykazuje również wzrost różnych wskaźników sieciowych. Liczba aktywnych unikalnych adresów dziennie osiągnęła szczyt na poziomie 1,5 miliona. Wzrosła także liczba transakcji. Któregoś dnia ich liczba osiągnęła 4 miliony, co nie zdarzało się od czerwca 2024 roku. Kolejnym czynnikiem wzrostu był niespotykany od kwietnia wolumen obrotu na zdecentralizowanych giełdach (DEX), który osiągnął 100 milionów dolarów
Z punktu widzenia analizy technicznej Sui utworzył silny trend zwyżkowy. Potwierdza to cena przekraczająca 50-dniową (zaznaczoną na niebiesko) i 200-dniową (zaznaczoną na pomarańczowo) średnią kroczącą. Wkrótce mogą dodatkowo uformować silny zwyżkowy sygnał – „złoty krzyż” – jeśli pierwsza średnia krocząca przetnie drugą od dołu do góry. Najbliższe poziomy oporu, przy których cena Sui może wzrosnąć, to: 1,79 USD, 1,973 USD i 2,179 USD. Poziom wsparcia znajduje się na dolnej granicy luki (wizualne przełamanie na wykresie) przy 1,314 USD.
Źródło: tradingview. com
Wniosek
Po długim oczekiwaniu kupujący ponownie przejmują inicjatywę na rynku kryptowalut. Znajduje to odzwierciedlenie we wzroście większości dużych aktywów. Wpływ na tę sytuację mają zarówno dane makroekonomiczne, jak i wzmożona aktywność w sieciach.
Niniejszy materiał i informacje w nim zawarte nie stanowią indywidualnej ani innej porady inwestycyjnej. Opinia redakcji może nie pokrywać się z opinią portali analitycznych i ekspertów.
Источник: bits.media