Departament Sprawiedliwości, Departament Skarbu i tajne służby USA przy udziale Sieci ds. egzekwowania przestępstw finansowych i holenderskiej prokuratury (FinCEN) nałożył sankcje na rosyjskie platformy kryptograficzne Cryptex i PM2BTC. Domeny i infrastruktura PM2BTC i Cryptex zostały przejęte przez organy ścigania.
Władze USA ogłosiły, że Cryptex i PM2BTC brały udział w praniu pieniędzy otrzymanych od twórców oprogramowania ransomware i innych zorganizowanych grup przestępczych.
FinCEN poinformował, że co najmniej 50% przetworzonych transakcji kryptowalutą PM2BTC było powiązanych z nielegalną działalnością. Serwis zajmował się wymianą aktywów cyfrowych na ruble  departament zauważył, że przy wsparciu „kilku struktur finansowych” objętych już amerykańskimi sankcjami i bez przestrzegania standardów weryfikacji użytkowników.
FinCEN określił wolumen transakcji PM2BTC w następujący sposób:
Darknetowe rynki Hydra (41 361 USD), Ferum Shop (3,45 mln USD) i inne nielegalne rynki internetowe (600 000 USD);
wymiana Garantex (300 000 USD);
usługa wymiany kryptowalut Bitzlato (transakcje wychodzące i przychodzące o łącznej wartości ponad 695 000 USD);
Botnet Trickbot (transfery o wartości 4,2 miliona dolarów).
Departament Skarbu USA poinformował, że Cryptex jest zarejestrowany na Saint Vincent i Grenadynach pod nazwą Międzynarodowy dostawca usług płatniczych. Departament ogłosił, że Cryptex zajmuje się świadczeniem usług finansowych dla grup cyberprzestępców i ściśle współpracuje z rosyjskimi strukturami bankowymi.
Przez usługę mogło przejść co najmniej 51,2 miliona dolarów związanych ze złośliwym oprogramowaniem (oprogramowaniem ransomware), a ponad 720 milionów dolarów dotyczyło mikserów Darknet i zostało objętych sankcjami Garantex – podali przedstawiciele ministerstwa.
Departament Stanu USA obiecał zapłacić aż do 10 milionów dolarów nagrody za informacje o miejscu pobytu obywatela Rosji Siergieja Iwanowa, uznawanego za administratora Cryptex i PM2BTC. Iwanow jest oskarżony o pranie kilkuset milionów dolarów w kryptowalutach na rzecz grup przestępczych w ciągu 20 lat, a także dokonywanie nielegalnych płatności za pośrednictwem własnego systemu płatniczego UAPS.
Wcześniej przedstawiciele największej na świecie giełdy kryptowalut Binance powiedzieli, że nadal obsługują część rosyjskich klientów, pomimo wyjazdu firmy z kraju w zeszłym roku i sankcje międzynarodowe.
Источник: bits.media