Za kilka dni Ministerstwo Transformacji Cyfrowej uruchomi projekt „E-Rezydent”, umożliwiający obcokrajowcom otwieranie rachunków i prowadzenie działalności gospodarczej na Ukrainie. O tym oświadczył wicepremier ds. innowacji, rozwoju edukacji, nauki i technologii – Minister Transformacji Cyfrowej Michaił Fiodorow, raporty Interfax-Ukraine.
< /p>
► < i>Przeczytaj stronę Ministerstwo Finansów na Facebooku: najważniejsze aktualności finansowe
„Za kilka dni uruchomimy rezydenturę elektroniczną, tak jak w Estonii, ale na lepszych warunkach. Osiągamy kolejny poziom rywalizacji z krajami, które będziemy prezentować na arenie IT” – powiedział w środę na forum „Dyregenci zmian”.
Fiodorow dodał, że to nie jest nawet usługa, ale odrębny ekosystem, który umożliwi przedsiębiorcom z różnych krajów otwieranie na Ukrainie własnego biznesu w Internecie, a także płacenie podatków.
Według niego państwo pracuje także nad zorganizowaniem pilotażowego projektu dotyczącego Internetu statycznego i rozwoju 5G na Ukrainie.
Na co pozwoli projekt
Uruchomienie projektu e-rezydencji pozwoli cudzoziemcom:
- zostać przedsiębiorcą na Ukrainie za pomocą kilku kliknięć; zarządzaj zdalnie swoim biznesem, korzystając z nowoczesnych technologii; podpisywać dokumenty podpisem elektronicznym; zdalnie otwierać i zarządzać rachunkami bankowymi; płacić podatki na preferencyjnych warunkach.
Kto nie będzie mógł uzyskać statusu e-rezydenta
- Obywatele państwa agresora Federacji Rosyjskiej; na czarnej liście FATF (organizacji walczącej z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu); osoby posiadające dochody na Ukrainie (z wyjątkiem biernych).
Przypomnijmy
„Ministerstwo Finansów” napisało, że od 1 kwietnia 2023 roku na Ukrainie weszła w życie ustawa o e-pobycie, która umożliwi obcokrajowcom, w szczególności specjalistom IT , przejść do trybu online – format, aby zostać przedsiębiorcą na Ukrainie i płacić podatki do budżetu państwa.
W czasie pracy „e-rezydent” zapłaci 5% podatku od dochodu w ramach limitu indywidualnego przedsiębiorcy grupy III, a powyżej limitu – 15%, ale tylko w ramach kontraktów zewnętrznych na eksport usług.