Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zawarła ugodę z TrueCoin LLC i TrustToken Inc. Wcześniej organ regulacyjny zarzucał im oszustwa i sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych – stablecoinów TrueUSD (TUSD).
Zgodnie ze skargą SEC złożoną w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla Północnego Okręgu Kalifornii, TrueCoin jest emitentem TUSD, a TrustToken był twórcą i operatorem protokołu pożyczkowego TrueFi. Departament twierdzi, że od listopada 2020 r. do kwietnia 2023 r. TrueCoin i TrustToken oferowały i sprzedawały niezarejestrowane kontrakty inwestycyjne w formie TUSD oraz obiecywały inwestorom zyski z TrueUSD na TrueFi.
W skardze napisano: TrueCoin i TrustToken fałszywie przedstawiały te inwestycje jako bezpieczne i godne zaufania. Przedsiębiorstwa twierdziły, że TUSD było w pełni zabezpieczone dolarem amerykańskim lub jego równowartością, podczas gdy w rzeczywistości znaczna część aktywów rzekomo stanowiących zabezpieczenie TUSD została zainwestowana w zagraniczny fundusz inwestycyjny. Zrobiono to, aby oskarżeni mogli osiągnąć dodatkowe zyski – wyjaśniła SEC.
Do marca 2022 r. TrustToken i TrueCoin zainwestowały ponad pół miliarda dolarów zabezpieczenia TUSD w fundusz spekulacyjny. Jesienią 2022 r. TrueCoin i TrustToken dowiedziały się o problemach z wykupem w funduszu offshore, ale nadal składały inwestorom fałszywe oświadczenia, przedstawiając TUSD jako stablecoin zabezpieczony w stosunku 1:1 dolarem amerykańskim. Departament podał, że według stanu na wrzesień 2024 r. 99% rezerw wspierających TUSD zostało zainwestowanych w fundusz spekulacyjny.
Spółki TrueCoin i TrustToken nie przyznały się ani nie zaprzeczyły oskarżeniom organu regulacyjnego, zgadzając się zapłacić karę administracyjną w wysokości 163 766 dolarów każda. TrueCoin zgodził się zwrócić nielegalnie uzyskane środki w wysokości 340 930 dolarów wraz z odsetkami za rozliczenie przedprocesowe w wysokości 31 538 dolarów. Spółki zgodziły się również nie dalej naruszać przepisów federalnych przepisów dotyczących papierów wartościowych.
„TrueCoin i TrustToken chciały osiągnąć zysk, narażając inwestorów na znaczące ryzyko, które nie zostało ujawnione. Ponadto informacje o bezpieczeństwie inwestycji zostały znacznie zniekształcone. To wyraźny przykład tego, dlaczego rejestracja w SEC jest ważna, ponieważ inwestorzy są pozbawieni kluczowych informacji potrzebnych do podejmowania świadomych decyzji” – powiedział Jorge G. Tenreiro, pełniący obowiązki szefa Wydziału Kryptowalut i Cyberbezpieczeństwa SEC.
We wrześniu platforma handlu kryptowalutami Robinhood również zawarła ugodę z władzami amerykańskimi – firma zapłaci karę w wysokości 3,9 mln dolarów za naruszenie praw konsumentów . Nowojorski Uniswap Labs zapłaci również 175 000 dolarów za nielegalne oferowanie instrumentów pochodnych kryptowalut.
Источник: bits.media