W przypadku przelewów osób fizycznych „z karty na kartę” zostanie ustalony limit 150 tys. hrywien miesięcznie.
Od 1 października 2024 r. Narodowy Bank Ukrainy ustala tymczasowy – na sześć miesięcy – limit za przelewy od osób fizycznych z karty na kartę” (znane również jako P2P lub C2C).
Poinformowało o tym służby prasowe NBU.
Jaki będzie limit będzie i na kogo to nie wpłynie?< /h2>
Według Narodowego Banku Polskiego dla przelewów od osób fizycznych z karty na kartę zostanie ustalony limit 150 000 hrywien miesięcznie. Należy zauważyć, że takie tymczasowe ograniczenie zapobiegnie wykorzystywaniu infrastruktury płatniczej do celów nielegalnych. Będzie dotyczył wyłącznie przelewów początkowych – w ramach wszystkich rachunków klientów otwartych w jednym banku, na rachunki pozostałych osób.
Jednocześnie limit nie będzie obowiązywał:
- < li> na konta wolontariuszy spełniających kryteria określone stosowną uchwałą;
- do osób, których miesięczny dochód z potwierdzonych źródeł przekracza wysokość ustalonego limitu;
- przy przelewach środków pomiędzy rachunkami własnymi klienta otwartymi w tym samym banku;
- do przelewów osób prawnych.
Transakcje z wykorzystaniem danych IBAN również nie będą ograniczone.
< p>„Według NBU 98% klientów banków dokonuje miesięcznych przelewów nieprzekraczających określonej kwoty, dlatego wprowadzone ograniczenia w żaden sposób nie będą miały wpływu na ich działalność finansową” – wyjaśnił NBU.
Czy limit będzie miał wpływ na opłaty wolontariuszy
Narodowy Bank ma pewność, że ustalone limity nie będą miały wpływu na działalność wolontariuszy. Aby się tego upewnić, NBU przeprowadził nawet kilka rozmów ze społecznością wolontariuszy.
Sprecyzowane jest, że na podstawie ich wyników decyzja „została skalibrowana” i zawierała odpowiednią klauzulę, że limity nie zostaną mają zastosowanie:
- < li>w przypadku uzupełniania kont osób fizycznych zaangażowanych w działalność wolontariacką i zidentyfikowanych przez banki/dostawców usług płatniczych jako wolontariusze;
- przy przekazywaniu środków z rachunków osób fizycznych prowadzących działalność wolontariacką i identyfikowanych przez banki/dostawców usług płatniczych jako wolontariusze;
Zauważa się, że ww. uchwała określa pięć kryteriów należąca do działalności wolontariackiej.
Aby dostawcy usług płatniczych mogli zidentyfikować osobę, która planuje zostać wolontariuszem, musi ona spełniać co najmniej dwa z pięciu kryteriów.
Dlaczego NBU ustanawia limit przelewów
Narodowy Bank uważa, że wprowadzony limit pomoże zminimalizować wykorzystanie infrastruktury płatniczej do nielegalnej działalności – w szczególności korzystania z rachunków typu „drop”, które są wspólnym mechanizmem funkcjonowania szarej strefy.
W istocie „dropperami” są osoby, które w zamian za płatność przekazują dane i dane swoich rachunków kartowych do użytku osobom trzecim. Rachunki takie służą jako rachunki „tranzytowe” do przekazywania i „prania” nielegalnych środków.
„Skala problemu stosowania „dropów” jest trudna do oszacowania ze względu na imitację zwyczajowych zachowań pojedynczej osoby, ale w całym systemie mówimy o kilkudziesięciu tysiącach „uśpionych” i już aktywnych rachunków. Według kilku największych banków, w 2024 r. zerwane zostały już relacje biznesowe z ponad 80 tys. klientów na podstawie tzw. udziału w programach upuszczania środków” – oznajmiło NBU.
Należy zauważyć, że kwota i liczba transakcji transferowych z karty na kartę wykazuje stałą tendencję wzrostową we wszystkich grupach banków – niezależnie od wolumenu działalności kartowej.
Analiza NBU pokazuje, że około 200 miliardów UAH może przekazywać karty wrzutowe rocznie.
„Firmy cienia szukają nowych sposobów dokonywania płatności gotówkowych, a to wymaga szybkiej reakcji, dlatego NBU wprowadza limit jako tymczasowe rozwiązanie antykryzysowe, ” – podkreśliła służba prasowa Narodowego Banku Polskiego.
Wyjaśnia się, że niektórzy uczestnicy rynku płatniczego wdrażają już skuteczne zasady, wskaźniki i modele analizy transakcji umożliwiające identyfikację nietypowych zachowań klientów, jednak praktyki te powinny stać się obowiązkowe dla całego rynku płatniczego.
Ponieważ problem ten jest pilny i złożone, wymaga wprowadzenia zmian w ustawodawstwie i przyciągnięcia innych agencji rządowych, w tym organów ścigania, do współdziałania w granicach ich uprawnień.
„Wprowadzony sześciomiesięczny termin przedawnienia zostanie wykorzystany do wypracowania wspólnych rozwiązań mających na celu rozwiązanie tego problemu, co dodatkowo umożliwi NBU, pod warunkiem skuteczności podjętych działań, odejście od wprowadzonych limitów” – podał bank.
< strong>Inne rozwiązania w walce z oszustami
Według Narodowego Banku Polskiego w przyszłości planowane są następujące działania mające na celu zwalczanie wykorzystywania rynku usług płatniczych do celów nielegalnych :
- przyjęcie projektu ustawy nr 11043, który przewiduje zwiększenie wysokości kar finansowych dla osób naruszających przepisy dotyczące płatności oraz zapewnia warunki szybkiej wymiany danych z Cyberpolicją;
- wprowadzenie prawnych norm pociągających do odpowiedzialności organizatorów i świadomych uczestników nielegalnych schematów;
- stworzenie rejestru, który stanie się źródłem informacji dla banków przy nawiązywaniu relacji biznesowych i obsłudze klientów, których karty były wykorzystywane w nielegalnych schematach (a także opracowanie zasad pracy z nim);
- wprowadzenie zmian do ustawodawstwa płatniczego, które poszerzą uprawnienia regulacyjne NBU w celu stosowania środków wpływu i ograniczeń wobec uczestników rynku, którzy nie zwalczają skutecznie istniejących i nowych systemów;
- zaostrzenie wymagań dla banków i instytucji pozabankowych dotyczące ścisłego przestrzegania wymagań prawnych i ustalenia efektywnego działania własnych zautomatyzowanych systemów;
- stworzenie wskaźników, reguł i modelu identyfikacji nietypowych zachowań klientów;
- zwiększenie efektywności systemów zarządzania ryzykiem i systemów kontroli wewnętrznej zgodnie z wymogami i zaleceniami NBU.
Czym są transfery P2P
Przelewy z karty na kartę lub płatności P2P (od osoby do osoby) to transakcje finansowe, podczas których pieniądze są przesyłane z karty bankowej jednej osoby na kartę innej osoby. Tego typu przelewy realizowane są najczęściej za pośrednictwem aplikacji mobilnych banków lub specjalistycznych serwisów, co pozwala na szybkie przesyłanie i odbieranie środków.
Kim są „krople”
„Zrzuty” to osoby, które za opłatą umożliwiają atakującym dostęp do ich kart bankowych i kont. Te środki płatnicze służą jako środki tranzytowe do przesyłania środków między innymi rachunkami, co pomaga przestępcom mylić trop i komplikować pracę organów ścigania podczas dochodzeń w sprawie przestępstw.
Chcielibyśmy przypomnieć, że < strong>NBU osłabił i doprecyzował ograniczenia walutowe .
Przelewy z karty na kartę będą ograniczone! Dlaczego wolontariusze byli oburzeni decyzją NBU?