Tupperware Brands i niektóre jej spółki zależne złożyły wniosek o ogłoszenie upadłości na podstawie rozdziału 11. Dostrzegły spadek popytu na kultowe pojemniki do przechowywania żywności. To oświadczenie było również reakcją na zwiększone straty, zauważają analitycy LBLV.
W czasie globalnej epidemii wyniki Tupperware na krótki czas wzrosły, ponieważ masowa konsumpcja żywności w domu zwiększyła popyt na jej jasne, szczelne plastikowe pojemniki które umożliwiają konserwację żywności. Teraz problemy powróciły ze względu na rosnące koszty surowców, robocizny i frachtu, które negatywnie wpłynęły na marże. Prezes spółki Laurie Goldman potwierdziła, że na przestrzeni ostatnich lat jej sytuacja finansowa uległa znacznemu pogorszeniu w związku z trudną sytuacją makroekonomiczną.
Tupperware zgodziła się na restrukturyzację zadłużenia
Firma zamierza ogłosić upadłość, naruszając postanowienia umów zadłużenia. W pierwszej kolejności planuje zaprosić do konsultacji specjalistów z zakresu finansów i prawa. Tupperware przedstawił aktywa o wartości 0,5–1 miliarda dolarów i pasywa o wartości 1–10 miliardów dolarów. Z zgłoszonych do lblv.com wniosków o ogłoszenie upadłości wynika, że liczba wierzycieli waha się od 50 tys. do 100 tys.
W trzecim kwartale 2021 roku spółka poinformowała, że na podstawie wyników badania Ostatnie 6 okresów sprawozdawczych notuje ciągły spadek sprzedaży. Silna inflacja odstraszyła kupujących o niskich i średnich dochodach. Od tego czasu Tupperware podjęła próbę odbudowania swojej działalności. W 2023 roku porozumiała się z wierzycielami w sprawie restrukturyzacji zadłużenia. W tym samym czasie zaangażowano bank inwestycyjny Moelis w celu zbadania alternatywnych rozwiązań strategicznych.
Dmitry Ershov, analityk finansowy w LBLV