Kiełbasy mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu, z czego są zrobione < /strong>
Jak często można jeść kiełbaski bez ryzyka dla zdrowia? Z czego wykonany jest ten produkt? Jak wybrać dobre wędliny, aby były bezpieczne dla dzieci?
Przeczytaj odpowiedzi na pytania w materiale Strony Zdrowia.
Z czego właściwie robi się wędliny?< /strong>
Kiełbaskito rodzaj drobno mielonego, homogenizowanego wędliny, poddanego obróbce cieplnej. Przygotowuje się je z różnych rodzajów mięsa.
Najpopularniejsze to kiełbasy wieprzowe, drobiowe, indycze i cielęce. Jednak w sklepach można znaleźć także wędliny rybne lub warzywne, a także z różnymi dodatkami, np. twarogowe i pikantne.
Jedna kiełbasa (75 g) zawiera około 242 kcal, a tłuszcze: 19,6 g, w tym w tym tłuszcze nasycone: 7 g, sód: 574 mg, węglowodany: 1,6 g, cukry: 1,1 g, białko: 13,6 g.
Dlatego kiełbasy są wysokokaloryczne i zawierają dużo tłuszczu i sodu. Składają się głównie z mięsa i dodatków takich jak przyprawy i aromaty, a często także woda, białko sojowe, skrobia modyfikowana, konserwanty i wzmacniacze smaku. Konsystencja kiełbas pozwala na dodanie do nich wielu niekoniecznie zdrowych składników, dlatego należy dokładnie sprawdzić skład produktu, który chcemy kupić.
Czy jedzenie kiełbas jest zdrowe?
Zawsze patrz na ich skład. Ponieważ są wysoko przetworzonym produktem mięsnym, zawierającym znaczną ilość soli, tłuszczu i kalorii oraz niską wartością odżywczą, nie są zdrowe. Dlatego nie należy ich włączać do naszej codziennej diety, a jedynie sporadycznie, np. 1-2 razy w miesiącu.
Spożywanie zbyt dużej ilości przetworzonej żywności znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory, choroby serca, cukrzycę , miażdżyca, nadwaga i otyłość.
Jednak ze względu na dużą popularność kiełbas i szeroki asortyment na półkach sklepowych, można wśród nich znaleźć także produkty dobrej jakości.
Dlatego dobre kiełbasy powinny mieć możliwie najkrótszy skład i jak największą zawartość mięsa (najlepiej powyżej 90%).
Zawierają 4-5 składników takich jak mięso, sól, przyprawy, naturalne aromaty i ewentualnie niewielką ilość skrobi.
Wysokiej jakości kiełbasy często zawierają naturalne dodatki, takie jak acerola w proszku lub suszona acerola. W naturalny sposób konserwują żywność, poprawiają barwę mięsa i poprawiają jego smak.
Wysokiej jakości kiełbasy charakteryzują się dużą zawartością białka, które jest budulcem mięśni, skóry i kości naszego organizmu. Bierze także udział w transporcie tlenu i składników odżywczych po całym organizmie. Mięso zawiera także dużą ilość witamin z grupy B, które pełnią w organizmie różne ważne funkcje, a przede wszystkim odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie naszego układu nerwowego.
Pomagają także rozkładać białka i tłuszcze oraz chronią organizm przed uszkodzeniem nerwów. Witamina B12 wspomaga również produkcję hemoglobiny, ważnego białka potrzebnego do transportu tlenu w organizmie. Hot dogi i kiełbaski z czerwonych mięs, takich jak jagnięcina, wieprzowina i wołowina, są bogate w żelazo. Odgrywa ważną rolę w transporcie tlenu do komórek, tworzeniu hemoglobiny oraz bierze udział w produkcji czerwonych krwinek. Żelazo chroni także komórki przed wolnymi rodnikami tlenowymi.
Jakich kiełbas nie należy jeść ani podawać dzieciom i jakjak wybrać dobre kiełbasy?
Oprócz kiełbas, które zawierają produkt wysokiej jakości, na półkach sklepowych znajdziesz też kiełbaski, które z tymi pierwszymi niewiele mają wspólnego.
Produkty najgorszej jakości są zazwyczaj tanie i dostarczane w dużych opakowaniach. Niestety, kupując śmieciowe jedzenie, tak naprawdę nie oszczędzasz pieniędzy, ponieważ leczenie może Cię kosztować znacznie więcej, a jeśli codziennie będziesz jeść śmieciowe jedzenie, możesz nawet zapłacić za to życiem.
< p>Jeśli więc chcesz pozwolić sobie od czasu do czasu na zjedzenie kiełbasy i nie zatruwać siebie i rodziny niezdrową żywnością, sprawdź skład i unikaj tych składników:
Oddzielone mechanicznie mięso (skóra, kości, tłuszcz)– najgorszy gatunkowo rodzaj mięsa, który właściwie z mięsem ma niewiele wspólnego. Składa się głównie z resztek chrząstki, skóry i ścięgien ze skorup zwierzęcych oraz kości pochodzących z produkcji mięsa. Dodatkowo produkt ten ma niską zawartość białka i niewielką wartość odżywczą, dlatego nie wnosi do Twojej diety niczego poza dużą ilością pustych kalorii.
Wypełniacze– takie jak białko sojowe, skrobia modyfikowana, błonnik pszenny czy kasza manna. Chociaż składniki te są nieszkodliwe dla zdrowia, nie można ich też nazwać korzystnymi. Zastępują część mięsa, jaka powinna znajdować się w kiełbasach (może nawet mniej niż 50%), więc ich zawartość świadczy o złej jakości produktu. Do takich kiełbas dodaje się też dużo wody, wiadomo kiedy zajmuje jedno z pierwszych miejsc w składzie.
Tłuszcz wieprzowy, tłuszcz drobiowy – tych jest mało. -jakościowe i tanie wypełniacze stosowane w kiełbasach gorszej jakości. Dodatkowo są szkodliwe, gdyż zbyt duża zawartość tłuszczu w produkcie przyczynia się m.in. do podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi oraz odkładania się tkanki tłuszczowej pod skórą i wokół narządów wewnętrznych.
Glutaminian sodu (E 621)to organiczna substancja chemiczna, która poprawia smak i zapach, nadając głęboki, mięsny smak zwany umami. Występuje naturalnie w mięsie, grzybach i owocach morza, ale jest także dodawany do wielu potraw, głównie kuchni chińskiej. Niestety jego nadmiar jest szkodliwy dla zdrowia i może powodować objawy takie jak osłabienie, zawroty głowy, przyspieszone bicie serca, nadmierne pocenie się i stany lękowe. Może również powodować astmę i raka.
Azotyn sodu (E250)jest konserwantem i składnikiem soli, który chroni mięso przed rozwojem bakterii zatrucia jadem kiełbasianym, a także nadaje mięsu różową barwę. Wydłuża to również trwałość produktu. Podgrzany do temperatury powyżej 150 stopni Celsjusza staje się rakotwórczy. Nie trzeba jednak odgrzewać nawet kiełbasy zawierającej azotyn sodu, gdyż zostało to już zrobione podczas jej produkcji, więc nawet kiełbasa na zimno zawierająca azotyn sodu będzie miała potencjalne działanie rakotwórcze.
Pamiętaj, że azotyn sodu można znaleźć także w innych mięsach i kawałkach mięsa, które jesz, a składnik ten kumuluje się w organizmie i może przyczyniać się do rozwoju nowotworów.
Zdrowe kiełbasy nie powinny zawierać azotynu sodu , fosforany i glutaminian sodu, ale powinien zawierać jak najwięcej mięsa. Upewnij się także, że mają niską zawartość sodu, tłuszczu i kalorii. Najlepszym wyborem byłby produkt o możliwie najkrótszym składzie.
Wcześniej dietetyczka Svetlana Fus opowiedziała dlaczego należy jeść 3-4 godziny przed snemi jaki to ma wpływ na nasz organizm .
Ostre jedzenie przedłuża życie: odpowiedź dietetyka Natalii Samoilenko