Głównym ryzykiem dla dynamiki inflacji i rozwoju gospodarczego pozostaje przebieg wojny na pełną skalę. Wynika to z komunikatu NBU.
►Przeczytaj kanał Telegram Ministerstwa Finansów: główne wiadomości finansowe
Główne zagrożenia
Szybkość powrotu inflacji do celu 5% oraz trwałość rozwoju gospodarczego Ukrainy będą w dużej mierze zależeć od charakteru i czasu trwania wojny. Rosyjska agresja w dalszym ciągu generuje następujące zagrożenia:
- pojawienie się dodatkowych potrzeb budżetowych, przede wszystkim na utrzymanie zdolności obronnych; możliwa jest dodatkowa podwyżka podatków, co w zależności od parametrów może zwiększyć presję cenową; dalsze zniszczenia infrastruktury, przede wszystkim energetycznej i portowej, co ograniczy działalność gospodarczą i wywrze presję na ceny po stronie podaży; pogłębianie się negatywnych trendów migracyjnych i dalsze pogłębianie się niedoborów siły roboczej na krajowym rynku pracy.
Przeczytaj: Inflacja na Ukrainie wzrosła do 7,5% – Państwowy Urząd Statystyczny
Utrzymuje się również niepewność co do przyszłej wielkości wsparcia dla Ukrainy ze strony międzynarodowej partnerów, m.in. ze względu na skupienie wielu krajów na wewnętrznych cyklach wyborczych i wywrotową pracę, jaką Rosja stara się prowadzić w innych krajach świata oraz na poziomie instytucji międzynarodowych.
Jednocześnie istnieje możliwość realizacji szeregu pozytywnych scenariuszy związanych w szczególności z transferem na Ukrainę znacznych kwot środków z unieruchomionych aktywów rosyjskich, a także dalszym poszerzaniem możliwości eksportowych, przyspieszeniem integracji europejskiej procesów i wzrost tempa pracy OZE w energetyce.
- Inflacja NBU
- Inflacja NBU