Propozycja Komisji Europejskiej dotycząca nowej pomocy makrofinansowej dla Ukrainy w wysokości 35 miliardów euro zakłada, że pieniądze zostaną przekazane bezzwrotnie. Poinformowało o tym Ministerstwo Finansów Ukrainy.
► Subskrybuj kanał Telegram Ministerstwo Finansów: główne aktualności finansowe
Oferta Komisji Europejskiej
Spłata pożyczki nastąpi wyłącznie kosztem przyszłych dochodów z zamrożonych aktywów państwowych Rosji w Unii Europejskiej. W tym celu utworzony zostanie nowy mechanizm współpracy kredytowej z Ukrainą (Ukraine Loan Cooperative Mechanism, ULCM).
Decyzja Komisji Europejskiej wpisuje się w inicjatywę G7 w sprawie dodatkowych pożyczek w celu zwiększenia dochodów dla budżet Ukrainy (Nadzwyczajne Pożyczki Przyspieszające Dochody dla Ukrainy), a nie jego alternatywa.
Ukraina sama zadecyduje, na co wydać te pieniądze. Pomoc makrofinansowa nie będzie powiązana z konkretnymi wydatkami, ale jednocześnie zabezpieczy najpilniejsze potrzeby kraju.
Propozycja Komisji Europejskiej wejdzie w życie po rozpatrzeniu i poparciu przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej.
Pieniądze mogą pojawić się w nadchodzących miesiącach.
Reakcja Ministerstwa Finansów
< p>„Bezprecedensowa i sprawiedliwa decyzja na rzecz przywrócenia pokoju na kontynencie europejskim. Jestem wdzięczny Komisji Europejskiej za zrozumienie potrzeb Ukrainy i jej proaktywne stanowisko w tej kwestii. 35 miliardów euro to niezbędna inwestycja we wsparcie stabilności finansowej Ukrainy i naszej zdolności do skutecznej konfrontacji z wrogiem na froncie.”
Co ważne, we wniosku przewidziano, że inwestycja ta zostanie zabezpieczona wpływami z unieruchomionego majątku kraju agresora. Kraju, który jest przyczyną znacznych strat gospodarczych i finansowych dla Ukrainy. Na porządku dziennym musi pozostać kwestia konfiskaty całego zamrożonego majątku Federacji Rosyjskiej. Wykorzystanie dochodów to jeden z pierwszych kroków na tej drodze” – odpowiedział minister finansów Siergiej Marczenko na propozycję Komisji Europejskiej.
- Sankcje walutowe