Orzechy włoskie to wartościowy i zdrowy produkt, jednak nie każdy może je jeść.
Specyfiką orzechów włoskich jest ich znaczący skład chemiczny, z którym żaden inny gatunek nie może się równać. Orzechy włoskie są dobre do jedzenia, ale są wyjątki.
Jakie choroby leczy orzech włoski: dlaczego przynosi korzyści?
Dzięki swojemu składowi witaminowo-mineralnemu orzechy włoskie pozytywnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Przede wszystkim, jak wynika z wielu badań, wspomagają funkcjonowanie mózgu, poprawiają pamięć i jakość przyswajanych informacji. Nie bez powodu jądra orzecha włoskiego przypominają ludzki mózg. Ułatwiają to witaminy z grupy B, jod, żelazo, kwasy tłuszczowe Omega-3.
Orzechy włoskie zawierają dużo żelaza, dla którego często nazywane są środkami przeciwanemicznymi. Zawierają także białko roślinne, które jest budulcem komórek.
Witaminy z grupy B, kwasy Omega-3, cynk i jodpozytywnie wpływają na porost włosówi ich wygląd, a także pomagają wzmocnić płytkę paznokciową i poprawić kondycję skóry.
Orzechy włoskie nazywane są naturalnym lekarstwem na bóle głowy i skurcze. A przy pomocy witaminy E zmniejszają wielkość i liczbę plam starczych, spowalniają proces starzenia się skóry.
Potas i magnez, zawarte także w orzechach włoskich, wpływają na poprawę kondycji krwi. Zawiera hormon melatoninę, która odpowiada za szybsze i łatwiejsze zasypianie.
Kto nie powinien jeść orzechów włoskich
Pomimo wszystkich korzystnych właściwości, istnieją kategorie osób, którym nie zaleca się spożywania orzechów włoskich. W szczególności lepiej ich unikać, jeśli masz następujące problemy:
- przewlekłe choroby jelit i problemy z nimi związane – należy ograniczyć lub całkowicie wykluczyć orzechy włoskie z diety, ponieważ duża ilość białek i tłuszczów to substancje trudnostrawne, co może pogorszyć perystaltykę;
- choroba trzustki – szczególnie zapalenie trzustki, a wszystko przez dużą zawartość kwasów tłuszczowych;
- problemy z krzepliwością krwi – jeśli zdiagnozowano u Ciebie podwyższoną krzepliwość krwi, musisz uważać z orzechami włoskimi, bo przyczyniają się one nawet do większe zagęszczenie krwi, co może prowadzić do powstawania zakrzepów i poważnych konsekwencji dla układu sercowo-naczyniowego;
- częste bóle głowy – przewlekłe bóle głowy (zwłaszcza migreny) są przeciwwskazaniem do spożywania orzechów włoskich, a wszystko ze względu na znajdującą się w ich składzie substancję tyraminę, która może wywoływać nowe ataki;
- alergie – dzieci do 7 roku życia z reguły są zaleca się podawać tylko niewielką ilość orzechów, ponieważ mogą powodować reakcje alergiczne;
- otyłość jest produktem bardzo wysokokalorycznym, dlatego nie należy się na niej opierać, jeśli masz nadwagę.
< h2>Ile orzechów włoskich można jeść dziennie: norma
Przede wszystkim eksperci nie zalecają łączenia orzechów włoskich z innymi produktami, zwłaszcza z węglowodanami. Jako przekąskę lepiej jest używać ziaren.
Zdrowi ludzie mogą jeść około 4-6 orzechów włoskich dziennie; w przypadku osób starszych i dzieci poniżej 7. roku życia ilość ta jest zmniejszona i wynosi 3- 4 jądra. Diabetycy zalecają spożywanie nie więcej niż 2-3 orzechów.
Za optymalny czas uważa się wieczór, ponieważ zawierają one melatoninę, która pomaga zasnąć.