Priorytetem jest obrona i ochrona.
Ukraina przeznacza 57% budżetu państwa na bezpieczeństwo i obronność. Pracownicy agencji rządowych nie powinni spodziewać się podwyżek, gdyż priorytetem pozostaje zapewnienie zdolności obronnych kraju.
Poinformowała o tym deputowana ludowa Ukrainy Galina Janczenko.
„Przekazujemy 57% budżetu Ukrainy na bezpieczeństwo i obronność jest ogromnym obciążeniem dla państwa i gigantycznym obciążeniem dla Ukraińców, ponieważ to my, podatnicy, wypełniamy budżet państwa” – powiedziała.
Dodała też, że w tym zakresie pracownicy agencji rządowych nie powinni spodziewać się podwyżek. Priorytetem pozostaje przetrwanie kraju w trudnych warunkach wojny.
„Nie może być znaczących kosztów podwyżki wynagrodzeń dla pracowników agencji rządowych. Chcielibyśmy także zwiększyć różnego rodzaju świadczenia socjalne. Ale dziś naszym priorytetem jest to zrobić, aby Ukraina przetrwała” – dodał Janczenko.
Gabinet Ministrów zatwierdził projekt budżetu państwa na 2025 rok: jakie są priorytety wydatków< /h3>
Projekt budżetu państwa na rok 2025 przewiduje wydatki na obronność Ukrainy na poziomie 2,2 biliona hrywien, co stanowi 26,3% prognozowanego produktu krajowego brutto (PKB).
Poinformowało o tym Ministerstwo Finansów Ukrainy< /p >
“Wolumen ten uwzględnia ponad 2 biliony hrywien funduszu ogólnego, 151,2 miliardów hrywien funduszu specjalnego, w tym poprzez przeniesienie wojskowego podatku dochodowego od osób fizycznych na fundusz specjalny budżetu państwa w wysokości 104,2 miliarda UAH i 30 miliardów UAH – gwarancje państwowe” – podało ministerstwo.
Zauważa się, że wydatki na obronność w 2025 roku obejmą dostawy pieniężne, materiałowe i żywnościowe dla wojska, zakup broni, sprzętu wojskowego oraz wsparcie dla kompleksu obronno-przemysłowego. Przewidywany kurs dolara to 45 UAH za 1 dolara.
Na edukację zaplanowano 169,3 miliarda UAH, co obejmuje wypłaty wynagrodzeń nauczycielom, stypendia dla szkolnictwa wyższego, zapewnienie podręczników i zdrowego odżywiania studentów.
< p>Minimalnapłaca i koszty utrzymaniautrzymują się na poziomie z grudnia 2024 r.