Dziecko z objawami tężca było hospitalizowane na oddziale intensywnej terapii.< /strong> /p>
Na obwodzie lwowskim 10-letni chłopiec zranił się ostrym przedmiotem w palec lewej ręki, a po dwóch tygodniach pojawiły się u niego objawy tężca: ból i skurcze mięśni nóg, zaburzenia mowy i połykania, skurcze mięśni żucia.
Poinformowało Centrum Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia Ukrainy.
Dziecko było w ciężkim stanie trafił na oddział intensywnej terapii jednego z regionalnych szpitali.
Jak wyjaśniono w CSC, sytuacja ta powstała w związku z odmową przez rodziców zaszczepienia dziecka przeciwko tężcowi zgodnie z kalendarzem szczepień ochronnych.
Teraz chłopiec ma zapewnioną pełną niezbędną dawkę leczenia.
p>
Lekarze zwracają uwagę na konieczność terminowego szczepienia dzieci przeciwko tak niebezpiecznym chorobom zakaźnym jak tężec.
„Ryzyko śmierci z powodu tężca bez szczepienia, nawet przy zapewnieniu opieki medycznej, może sięgać 80%. Większość wyzdrowiałych pozostaje niepełnosprawna, nawet po leczeniu najnowocześniejszymi metodami” – czytamy w raporcie.
W ciągu siedmiu miesięcy 2024 roku na Ukrainie zarejestrowano osiem przypadków tężca, z czego połowa były wśród dzieci. Jeden przypadek jest śmiertelny.
Jak powstaje tężec
Tężec może wystąpić po urazach z uszkodzeniem skóry i błon śluzowych zanieczyszczonych zarodnikami patogenu.
„Jeśli zraniłeś się ostrym lub zardzewiałym przedmiotem, kawałkiem drewna itp. i brud dostanie się do rany – koniecznie zasięgnij pomocy lekarskiej. Do lekarza należy zgłosić się także w przypadku odmrożeń, oparzeń i ukąszeń zwierząt” – czytamy w komunikacie.
Jak się zaszczepić
Najbardziej skuteczną metodą zapobiegania tężcowi są aktywne szczepionki zawierające toksoid tężcowy.
Aby otrzymać szczepionkę bezpłatnie należy umówić się na wizytę u lekarza rodzinnego, pierwszego kontaktu lub pediatry, z którym zostało podpisane oświadczenie lub skontaktuj się z najbliższą placówką służby zdrowia.
U osób zaszczepionych tężec występuje prawie 10 razy rzadziej u osób nieszczepionych. 88,3% przypadków tężca na Ukrainie w ciągu ostatnich dziesięciu lat dotyczy osób nieszczepionych, zaszczepionych niezgodnie z harmonogramem szczepień lub osób, które nie posiadają dokumentów o szczepieniach.
Przypomnijmy, że po terrorystycznym ataku rakietowym Armii Rosyjskiej we Lwowie 22-letnia pacjentka trafiła do szpitala, odłamek rakiety trafił ją w serce.