Opinia Drugi tydzień września okazał się udany dla kryptowalut. Cena większości monet wzrosła. Wynika to głównie ze wzrostu wskaźników sieciowych oraz działań dużych graczy. Jest jednak zbyt wcześnie, aby mówić o początku wzrostów.
Bitcoin
< p>
W tygodniu od 6 do 13 września 2024 cena Bitcoina wzrosła o 7,3%. Cena pierwszej kryptowaluty pod względem kapitalizacji zaczęła rosnąć po 12-dniowej korekcie, która rozpoczęła się 25 sierpnia. Pięć z siedmiu sesji handlowych zakończyło się na plusie, a cena BTC osiągnęła maksymalnie 58 560 dolarów.
Źródło: tradingview.com
Jednym z powodów dodatnich mogą być statystyki inflacyjne w USA. Według platformy Lookonchain wzrost wskaźnika cen towarów i usług konsumenckich (CPI) w sierpniu wyniósł 2,5% w ujęciu rocznym. Sugeruje to, że inflacja spada już piąty miesiąc z rzędu. Można stwierdzić, że gospodarka amerykańska zaczyna się stabilizować. A jeśli tak, inwestorzy mają większy apetyt na ryzykowne aktywa, takie jak BTC.
Cenę Bitcoina wsparły także dane o spotowych ETF-ach. W tygodniu od 6 do 13 września przez trzy dni, 9, 10 i 12, następował napływ środków do funduszy. Tym samym przerwana została seria ośmiu kolejnych dni z wypływem pieniędzy: od 27 sierpnia do 6 września włącznie.
Źródło: sosovalue. xyz
Narzędzia do analizy on-chain również zaczynają dawać pozytywne sygnały. Kryptoanalityk Kyle Doops zwrócił uwagę na taki wskaźnik jak Sell-Side Risk Ration, który pokazuje stosunek zrealizowanego zysku/straty do zrealizowanej wartości. Spadek wskaźnika w ostatnim czasie sugeruje, że większość monet znajduje się w pobliżu progu rentowności. Na tej podstawie Doups wnioskuje, że realizacja zysków stopniowo się wyczerpuje, a wręcz przeciwnie, wzrasta możliwość wystąpienia dużej zmienności BTC, podobnej do tej obserwowanej w 2019 roku.
Z punktu widzenia analizy technicznej, pomimo ubiegłotygodniowych wzrostów, jest zbyt wcześnie, aby mówić o trendzie wzrostowym. Wskaźniki w dalszym ciągu wskazują na przewagę sprzedawców. Cena nadal znajduje się poniżej 50-dniowej średniej kroczącej (na niebiesko), a RSI wynosi 48,15 (czyli poniżej 50). Aby powiedzieć, że nastąpiła zmiana trendu, Bitcoin musi wzrosnąć powyżej poziomu oporu 60 000 dolarów. Jeśli jednak największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji spadnie poniżej poziomu wsparcia – 52 546 dolarów – wówczas powinniśmy spodziewać się dalszego spadku.
Źródło: tradingview. com
Wskaźnik strachu i chciwości wzrósł o dziesięć punktów w porównaniu z zeszłym tygodniem. Obecna wartość wynosi 32. Oznacza to, że w nastrojach inwestorów kryptowalut przeważa strach nad chciwością.
Ethereum
Cena eteru w okresie od 6 do 13 września wzrosła o 6,03%. Po spadku do 2 150 dolarów 6 września, ETH wzrósł powyżej 2 350 dolarów. Podobnie jak w przypadku Bitcoina, pięć z siedmiu sesji handlowych zakończyło się wzrostami, a wzrost, który rozpoczął się 7 września, zakończył 13-dniową korektę.
Źródło: tradingview.com
Jedną z przyczyn rozwoju Ethereum może być wzrost wydajności sieci. 8 września liczba nowych portfeli kryptowalut dziennie wyniosła 126 210. To najwyższy wynik od 5 maja. Co ciekawe, wynik pokazano w niedzielę – statystycznie najmniej aktywny dzień tygodnia. Informacją podzieliła się firma analityczna Santiment.
Zaufanie do długoterminowego wzrostu eteru dodaje fakt, że od 2019 roku duzi gracze (wieloryby) w dalszym ciągu zwiększają swoje zasoby. A po aktualizacji w Szanghaju na początku 2023 r. tendencja tylko wzrosła. Obecnie 43% całkowitej podaży eteru jest kontrolowane przez wieloryby.
Co ciekawe, spośród kasowych ETF-ów jedynie fundusz BlackRock w dalszym ciągu zwiększa swoje zasoby ETH. Informacją podzielił się portal Arkham.
Jednak firma inwestycyjna WisdomTree 6 września wycofała swój wniosek o spotowy ETF na eter, który złożył w 2021 roku. 6 września inna organizacja zarządzająca aktywami, VanEck, ogłosiła zamknięcie swojego funduszu kontraktów terminowych na ETH. Przedstawiciele firmy tłumaczyli to posunięcie niewystarczającym popytem na produkt.
Według analizy technicznej na falach radiowych nadal dominują niedźwiedzie. Chociaż cena ETH wzrosła, cena nadal znajduje się poniżej 50-dniowej średniej kroczącej (zaznaczonej na niebiesko). Natomiast wzrost wskaźnika ADX powyżej 40 wskazuje na wzmocnienie trendu niedźwiedziego. Poziomy wsparcia i oporu: odpowiednio 2 112 dolarów i 2 400 dolarów.
Źródło: tradingview. com
Solana
Cena Solany wzrosła o 7,59% od 6 września do 13 września 2024 r. Tym samym kryptowaluta ponownie wzrosła powyżej psychologicznego poziomu 130 dolarów. Podobnie jak Ethereum, wzrost Solany przełamał 13-dniową korektę, podczas której kryptowaluta straciła ponad jedną czwartą swojej wartości.
Źródło: tradingview.com
Przyczyny wzrost Tutaj są podobne do Ethereum: wzrost wskaźników sieciowych i działania wielorybów. 10 września Solana wykazała swoje historyczne maksimum w dziennych aktywnych adresach: ich liczba przekroczyła 5,5 miliona. Według tego wskaźnika Solana wyprzedziła wszystkich swoich głównych konkurentów – Ethereum, Avalanche i Near Protocol – o co najmniej 2,2 miliona p >
Źródło: artemis.xyz
W tym samym czasie prowizje w sieci osiągnęły sześciomiesięczne minimum. Któregoś dnia wyniosły one zaledwie 421 580 dolarów. Dynamika ta wynika głównie ze spadku popularności platformy do uruchamiania memecoinów opartej na Solana Pump.fun.
Źródło: theblock. spółka
Jeśli chodzi o głównych graczy, platforma Lookonchain odnotowała następujące duże przejęcia:
„Keith ponownie kupił 34 807 SOL o wartości 4,52 miliona dolarów 12 godzin temu. Od 7 lutego ten wieloryb pobrał 206 951 SOL o wartości 29,3 miliona dolarów z Binance i MEXC po średniej cenie 142 dolarów i postawił 115 135 SOL o wartości 15,3 miliona dolarów.”
Te statystyki sugerują, że duży kapitał wierzy w przyszły rozwój Solany. Co więcej, wieloryby nie tylko po prostu trzymają tokeny SOL, ale także stawiają je w celu pomnożenia.
Według analizy technicznej Solana, podobnie jak Bitcoin i Ether, jest zdominowana przez niedźwiedzie. Charakterystyczną cechą jest kształtowanie się postaci w ciągu ostatniego tygodnia „krzyż śmierci”, czyli przecięcie wolnej średniej kroczącej – 200-dniowej (zaznaczonej na pomarańczowo) – i szybkiej średniej kroczącej – 50-dniowej (zaznaczonej na niebiesko) od góry do dołu. Poziomy wsparcia i oporu = odpowiednio 120,6 USD i 137,9 USD.
Źródło: tradingview. com
Wnioski
Główne kryptowaluty wzrosły w ciągu tygodnia o 6-7%. Jest jednak zbyt wcześnie, aby mówić o odwróceniu tendencji. Wskaźniki analizy technicznej pokazują przewagę trendu niedźwiedziego nad byczym dla Bitcoin, Ethereum i Solana.
Niniejszy materiał i informacje w nim zawarte nie stanowią indywidualnej ani innej porady inwestycyjnej. Opinie redaktorów mogą nie pokrywać się z opiniami autora, portali analitycznych i ekspertów.
Источник: bits.media