Lekarze ostrzegają, że brak snu może prowadzić do chorób serca, nadwagi i chorób serca zaburzenia psychiczne
Nasz organizm potrzebuje dobrego snu, aby odpocząć i zregenerować się. Naukowcy odkryli również, że większa liczba godzin snu w weekendy może zrekompensować brak snu w tygodniu, zapobiegając w ten sposób ryzyku chorób serca i naczyń. Opowiadamy Ci, powołując się na materiał z RBC-Ukraina, ile snu potrzebujesz, aby być zdrowym i do czego prowadzi brak snu.
Ile snu naprawdę potrzebujesz: badania naukowców
Naukowcy ustalili, ile godzin snu potrzeba, aby organizm zregenerował siły. Jednocześnie obalony został najpopularniejszy mit na ten temat.
Chińskie Narodowe Centrum Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego zaprezentowało swoje badania na spotkaniu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Eksperyment udowodnił, że ludzie potrzebują średnio od siedmiu do dziewięciu godzin snu dziennie, aby zregenerować się i zyskać siłę.
Tym samym naukowcy obalili twierdzenie, że człowiek potrzebuje ośmiu godzin snu. Naukowiec Kevin Morgan zauważył również, że ludzie, którzy wysypiają się w weekendy, mają lepsze zdrowie układu krążenia.
Badanie wykazało, że niektórzy ludzie potrzebują siedmiu godzin snu na dobę, podczas gdy inni potrzebują dziewięciu lub więcej, aby w pełni odzyskać siły . Naukowcy przedstawili także dowody na korzyści płynące ze snu wyrównawczego w weekendy. Osoby, które wysypiają się w weekendy, praktycznie nie mają chorób serca i naczyń. Dlatego naukowcy zalecają, aby każdy, kto nie wysypia się w tygodniu pracy, powinien nadrobić liczbę godzin snu w weekend.
Dlaczego należy spać więcej niż siedem godzin dziennie
Dlaczego należy spać więcej niż siedem godzin dziennie
Jeśli śpisz mniej niż siedem godzin na dobę, znacznie wzrasta ryzyko zapadnięcia na szereg groźnych chorób. W szczególności:
- cukrzyca typu II;
- podwyższone ciśnienie krwi;
- ryzyko udaru;
- przyrost masy ciała i otyłość ;< /li>
- obniżona odporność;
- spowolnienie metabolizmu;
- pogorszenie stanu zdrowia psychicznego; ryzyko depresji;
- upośledzone funkcje poznawcze.