Od kilku dni rosyjskie drony bojowe spadają na terytoria Rumunii i Łotwy. W obu przypadkach ich systemy obrony przeciwlotniczej przeżuwały cele, ale nie odważyły się zestrzelić.
O tym, dlaczego państwa NATO wciąż nie zestrzeliwują rosyjskich dronów na swoim terytorium i jak daleko mogą się posunąć Wołodymyr Putin, – z RBC-Ukraina.
Zmist
-
Co wydarzyło się w Rumunii i na Łotwie
-
Dlaczego te kraje nie są niszczone przez drony
-
Czy Rumunia przygotowuje się do zestrzelenia rosyjskich dronów? Co wiemy
Co wydarzyło się w Rumuni i na Łotwie
8 wiosna Lokalne siły poinformowały, że grupa rosyjskich dronów uderzeniowych, która zaatakowała Ukrainę, zniszczyła terytorium Rumuni ї. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej potwierdziło, że dron wleciał na jego terytorium i w niebo wzbiły się potężne F-16.
Jak pisze Euroactive, w sobotni wieczór na tydzień dwaj „szaheedowie” niszczyli przestrzeń powietrzną Rumunii. Jeden z nich leciał przez około rok, po czym udał się do Odessy. Kolejny rozpadł się w pobliżu dzielnicy Tulcha.
Następnego dnia na obrzeżach wsi Periprava, naprzeciw Wiłkowo w obwodzie odeskim, rozległy się hałasy. Nie odnotowano żadnych poważnych obrażeń; niebezpieczne znalezisko przesłano do zbadania.
Lokalna opozycja skrytykowała władze rumuńskie za bierność. „Tej wiosny szef armii poprosił nas o zmianę prawa, abyśmy mogli zestrzeliwać drony, które wlatują na nasze terytorium. Panie Cholak, kontroluje pan 60% parlamentu, co pan chce z tym zrobić?” lider odpowiedział premier partii USR Olenie Lasconi.
Rumuńskie Ministerstwo Zdrowia ogłosiło „zdecydowany protest” i wezwało Rosję do przeprowadzenia ataków na Ukrainę i zaprzestania eskalacji na granicy. Sekretarz generalna NATO Mircha Joanne potępiła incydent, nazywając go potencjalnie niebezpiecznym, stwierdzając jednak, że nie ma dowodów na „zamierzone działania” Moskwy.
Kolejny rosyjski dron rozbił się na terytorium Łotwy w obszar wsi Gaigalava w odległości 90 km od granicy z Białorusią. Według słów naczelnego dowódcy armii Leonida Kalninsza jest to dron typu „Shahed”, czyli wibuchówka.
Według danych telewizji LSM udało się prześledzić trajektorię lotu aż do miejsca upadku. Bojownicy wyłączyli jednostkę bojową, a dochodzenie w sprawie incydentu będzie kontynuowane. Wojsko zdaje się twierdzić, że pojawienie się drona nie jest uznawane za potwierdzenie eskalacji militarnej przeciwko Łotwie, o ile nie było to jego celem. Prote'a pochwalono za decyzję o wzmocnieniu antywiktoriańskiej obrony w kordonie wiecu.
Poprzez prowokacje z użyciem dronów Rosja próbuje zdestabilizować podobną flankę NATO, przeniesioną do Centrum Zwalczania Dezinformacji przy RNBO Ukrainy. A także grozić ludności groźbą bezpośredniego konfliktu zbrojnego i skłonić Ukrainę do pomocy wojskowej. Widocy Zhorstko, zacier NATO, Kremlski w „słabym Zachidzie”.
za słowami radykalnego oficera prezydenta Michaiła Podolyaka, Rosiyaniego o „taktyce Salyami”, zdyskredytowany sojusz, na molo, drobne incydenty. „Zdecydowanie zaostrzają konflikt, próbując uniknąć uruchomienia art. 5 Statutu Bloku Wzajemnej Obrony. Celem jest wykorzystanie odpowiedzialności pozostałych członków sojuszu i rozpoczęcie myślenia o odrębnych gospodarstwach domowych z Federacji Rosyjskiej. ” powiedział.
Dlaczego te kraje nie są niszczone przez drony
Ekspert wojskowy, starszy marynarz Sztabu Generalnego ZSU Władysław Seleznyow nazywa działania (a raczej bierność) Łotwy i Rumunii absolutnie racjonalnymi. Z tych punktów widzenia rozwiązanie chwalono za postęp w zakresie bezpieczeństwa narodowego. W opinii tych krajów rosyjskie drony nie zagrażały łączności wojskowej.
„Próbują oddzielić swoje działania od wojny rosyjsko-ukraińskiej, ponieważ jest to kluczowa strategia tego kraju w zakresie przystąpienia do NATO: „nie mamy pojęcia i nie chcemy ponosić odpowiedzialności przed wojną” – wyjaśnia < /p>
Jednak sama taka praktyka budzi wątpliwości, biorąc pod uwagę, że np. Polska straciła już dwóch swoich gigantów, wspierając Seleznyowa.
Warto wspomnieć o incydencie, który miał miejsce podczas opadania liści w 2022 r., ponieważ w wyniku katastrofy rakietowej we wsi Pszewodów zginęły dwie osoby. Później w trakcie śledztwa Polska ogłosiła, że rakieta trafiła w ukraińską PPO. Jeśli to prawda, to znaczy, że rosyjskie skrzydło manewrowało, a w każdym razie nie doszłoby do tragedii, jakby nie był to atak agresora.
“Jak gdyby smrody próbowały przyspieszyć swoje działania i swoją rolę odegrały systemy PPO, w celu wykrycia rosyjskich rakiet na terytorium Ukrainy, sztuczki na pewno nie spadłyby na Polskę. I tak okazuje się, że rosyjskie rakiety przylatują, rozmieszczają i zaatakować nasze cele z jednej strony – to militarna przebiegłość Rosji. Z drugiej – Viyskova beznadziejność naszych przyjaciół” – powiedział spivrozmovnik.
.Moim zdaniem prowokacja na Łotwie i w Rumuni, która przepadła bez dowodów, jedynie zachęci Putina do zwiększenia stopnia napięcia.
“Myślę, że dojdzie do ukierunkowanego ataku dronów przy minimalnej liczbie ofiar Putin pokaże w ten sposób, że art. 5 porozumienia NATO nie ma zastosowania, a wszelkie pogłoski o największym bloku obronnym nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Największy blok biurokratyczny gwarantuje NATO. ” powiedział Seleznyov >
Pomimo tego, że Łotwa i Rumunia nie odważyły się jeszcze zestrzelić dronów, nie jest wykluczone, że próbują przenieść odpowiedzialność za decyzje pochwalne na sojusz.
“I oni po prostu chcę, żeby nie było twórczego odruchu na wezwania, z którymi się trzyma. Aby porozmawiać, zauważysz, że nie ma nic więcej do usłyszenia” – dodał ekspert.
< p dir="ltr">Rosyjskie drony nie powinny być zestrzeliwane, ponieważ nie ma w tym żadnego elementu politycznego, wyjaśnia ekspert wojskowy Michajło Żyrochow.
„Wojsko w każdym kraju powinno podlegać decyzji politycznej. Najprawdopodobniej jesteśmy w Polsce i Rumunii, więc „nie ma potrzeby prowokować Rosji”. Tam, gdzie jest wola polityczna, możemy pokonać. Lorusa. Z całym moim nie Łukaszence był rozkaz „zestrzelić wszystko”. Polska i Rumunia nie miały takiego zespołu” – stwierdził w komentarzu na kanale YouTube RBC-Ukraina.
Czy Rumunia przygotowuje się do zestrzelenia rosyjskich dronów? ? Co wiesz
Stany Zjednoczone zareagowały na tę sytuację upadkiem rosyjskich dronów w Rumunii i na Łotwie. Według rzecznika Białego Domu Johna Kirby’ego takie incydenty pogłębiają niepewność, jaką wojna Rosji z Ukrainą wniosła na kontynent europejski. „Zmienił się krajobraz bezpieczeństwa, dlatego robimy wszystko, aby Ukraina była gotowa do przejęcia władzy” – powiedział.
Sytuacja na Łotwie jest tego rezultatem bierności, powiedział litewski minister spraw zagranicznych Gabrielus Landsbergis i wezwał do zdecydowanej reakcji.
„Incydenty, które były nie do pomyślenia jeszcze trzy lata temu, są obecnie akceptowane jako rutynowe. Nie ma sensu spadać na Ukrainę, Łotwę, a nawet na terytorium NATO, ale nowa rzeczywistość, do której doprowadziła nasza bierność, Litwa, którą jednak zdecydowanie popiera”. potwierdzenia sojuszników” – napisał W. Merezha Kh.
Samą Łotwę jak dotąd otaczał krzyk rosyjskiego prawnika, który spotkał się z „kategorycznym protestem”. І raporty od sojuszników, NATO i Unii Europejskiej, a także ministrów spraw zagranicznych innych krajów.
Wydaje się, że w Rumunii przygotowują się do zdecydowanych działań
To pośrednio potwierdza, że pozycja władców przed wojną rosyjsko-ukraińską dostosowuje się dokładnie do realiów, jak Selezny.
“Wróćcie do szacunku, nasi najbardziej natrętni przyjaciele – to kraje bałtyckie, Polska i szereg podobnych krajów europejskich. Bo rozumiemy, że smród idzie, bo Ukraina nie zmywa się rosyjska kupa U nas Są dwaj ważni sąsiedzi: Ugorszczina i Słowacja, których lubię szanować jako niedokończonych, ale jest oczywiste, że Putin będzie marudził przez godzinę, gdyby Zjednoczona Europa była pod kontrolą Moskwy nie boimy się zagrożeń, bo niedocenianie często prowadzi do katastrofalnych skutków” – powiedział.
W przygotowaniu znalazły się raporty resortów obrony Rumunii i Łotwy, oświadczenia urzędników Ukrainy , NATO, USA i inne kraje, komentarze ekspertów wojskowych Władysława Seleznyowa i Michaiła Żyrochowa.
>Warunki i ważne informacje na temat Przeczytaj wojnę między Rosją a Ukrainą na kanale RBC-Ukraina w Telegramie.< /p>