Tylko 9% Ukraińców uważa, że portal społecznościowy powinien zostać całkowicie zakazany.
54%) uważa, że sieć społecznościową Telegram należy kontrolować poprzez wprowadzenie pewnych ograniczeń, ale nie zabraniać.
Świadczą o tym wyniki badania przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KIIS) w dniach 1-6 września 2024 r.
„…większość Ukraińców (54%) uważa, że nie warto tego całkowicie zabraniać, ale należy wprowadzić pewne ograniczenia i kontrole, takie jak blokowanie poszczególnych kanałów itp.” – czytamy w komunikacie.
Teraz tylko 9% Ukraińców uważa, że Telegram powinien zostać całkowicie zakazany, a 26%, że nie powinien być kontrolowany.
Kwestia ograniczenia lub wręcz zakazu Telegramu nasiliła się po aresztowaniu założyciela portalu społecznościowego sieć Pavel Durov we Francji. W szczególności w związku z możliwym wpływem na sieć rosyjskich służb wywiadowczych i szerzeniem rosyjskiej propagandy.
Pewnego dnia szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Cyryl Budanow nazwał ten portal społecznościowy zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego Ukrainy.
„Wyniki badania wskazują, że obecnie społeczeństwo nie ma ani konkretnego poparcia dla zakazu telegramów, ani trwałego oporu wobec takiego zakazu. Ukraińcy zajmują w miarę wyważone i konstruktywne stanowisko, które nie powinno sięgać aż do zakazów, ale jednocześnie faktycznie uznają potrzebę. znaczenie i konieczność blokowania niebezpiecznych telegramów-” , – dyrektor wykonawczy KIIS Anton Grushetsky skomentował wyniki ankiety.
Zauważył także, że urzędnicy państwowi powinni zrozumieć, że w przypadku konieczności wprowadzenia zakazu telegramu „dla bezpieczeństwa Ukrainy i Ukraińców społeczeństwo musi otrzymać naprawdę obiektywne i przekonujące dowody wrogiej działalności oraz odmowy współpracy właścicieli”.
KIIS przeprowadził własne, ogólnoukraińskie badanie opinii publicznej „Omnibus”, do którego dodał pytanie o postrzeganie przez Ukraińców zagrożeń bezpieczeństwa ze strony portali społecznościowych oraz stosunek do zakazu telegramów. Przepytano 1015 respondentów ze wszystkich obwodów Ukrainy (terytorium kontrolowane przez ukraiński rząd). Metoda – wywiady telefoniczne (wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo, CATI), wiek respondentów – ukończone 18 lat, obywatele Ukrainy, w chwili badania zamieszkujący na terytorium kontrolowanym przez rząd Ukrainy.
Formalnie w normalnych warunkach błąd statystyczny takiej próby (z prawdopodobieństwem 0,95 i przy uwzględnieniu efektu projektowego 1,3) nie przekroczył 4,1%.
- W marcu tego roku zarejestrowana przez Radę Najwyższą ustawa nr 11115 umożliwiająca uregulowanie działalności platform udostępniania informacji W szczególności dotyczy to platformy Telegram.
- W sierpniu prezydent Zełenski powiedział, że Ukraina skoncentruje swoje działania na Telegramie na Unię Europejską. Głowa państwa zauważyła, że bardzo ostrożnie podchodzi do regulowania sieci społecznościowych.
- Wcześniej okazało się, że posłaniec zablokował chatbota Evrag, za pomocą którego można było raportować ruchy najeźdźców, a także szereg innych botów Sił Obronnych.