Obywatele także mają prośbę o przywrócenie jawności prac parlamentu.
Około połowa Ukraińców uważają, że jedyny teleton informacyjny nie jest jeszcze istotny. Około 16% obywateli ma do tego neutralny stosunek, kolejne 15% nie ma odpowiedzi. Jednocześnie jedynie 17% Ukraińców uważa, że teleton nie stracił na aktualności.
Świadczą o tym wyniki ankiety przeprowadzonej przez służbę socjologiczną Centrum Razumkowa wspólnie z Fundacją Inicjatyw Demokratycznych Ilka Kuczerowa na zlecenie Ruchu Uczciwego w dniach 9–15 sierpnia 2024 r.
Poziom poparcia obywateli dla teletonu znacząco spadł w porównaniu z ostatnią falą badania socjologicznego przeprowadzonego w grudniu 2023 r. W tym czasie o 5% więcej respondentów uznało teleton za istotny. Neutralny stosunek do aktualności teletonu miało także o 5% więcej obywateli.
Ponadto Ukraińcy zwracają się z prośbą o przywrócenie jawności parlamentu. Około 57% obywateli opowiada się za transmisją spotkań on-line w kanale Rada TV – liczba ta nie uległa zmianie.
Wyniki badania pokazują, że widzów teletonu jest coraz mniej, co oznacza, że jego istnienie stoi pod znakiem zapytania. 35% Ukraińców całkowicie zgadza się z tezą o utracie aktualności formatu teletonu. Około 16% obywateli jest bardziej skłonnych poprzeć to stanowisko. Jednocześnie nowo mianowany Minister Kultury Nikołaj Toczicki już w swoich pierwszych przemówieniach na stanowisku zapowiadał, że teleton będzie nadal istniał.
Co jest nie tak z teletonem „Unified News”
- Teleton będzie emitowany w kilku kanałach ogólnopolskich od 26 lutego 2022 r. Do tego formatu zastosowano się po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na dużą skalę. W ramach teletonu wspólne nadawanie rozpoczęły następujące kanały telewizyjne: „Rada”, 1+1, „Obshchestvennoe”, ICTV/STB, „Inter” i „Ukraina 24”, które zastąpiły wówczas kanał „We are Ukraine”.
- Badania pokazują, że zaufanie Ukraińców ankietowanych do teletonu stale spada. O ile między majem 2022 r. a październikiem 2023 r. odsetek ufających spadł z 69% do 48%, to w grudniu 2023 r. odsetek ten spadł do 43%. Teleton finansowany jest ze znacznych środków budżetu państwa.
- Na rok 2024 na teleton i inne projekty informacyjne przeznaczono 1,94 miliarda hrywien. Kancelaria Prezydenta stwierdziła, że nie widzi powodu do zamknięcia teletonu, ale obiecała jego zmianę formatu.
- 29 marca Przewodnicząca Izby Obrachunkowej Ukrainy Olga Pesczańska poinformowała, że Izba Obrachunkowa sprawdziłaby efektywne i celowe wykorzystanie środków budżetowych na finansowanie teletonu. kiedy tylko nadarzy się okazja.
- W kwietniu szef sejmowej komisji ds. wolności słowa powiedział, że jeśli teleton do końca roku nie zmieni formatu, trzeba pomyśleć o jego zakończeniu.