Międzynarodowy zespół badaczy uważa, że chińskie hodowle futerkowe mogą stanowić zagrożenie dla w końcu ludzie w komórkach hodowlanych zwierząt aktywnie rozprzestrzeniają się i ewoluują.
Naukowcy donoszą, że zakaźne wirusy, które mogą zakażać ludzi, są przenoszone przez fermy futerkowe w Chinach.
Tak stwierdzono w materiale IFLScience.
Eksperci mówią o ponad 100 wirusach w tuszach norek, świnek morskich i piżmaków. W związku z tym zespół ostrzegł, że fermy futerkowe są wylęgarnią chorób zakaźnych.
Odkąd pandemię Covid-19 powiązano ze sprzedażą żywych zwierząt na chińskich rynkach, naukowcy śledzą, w jaki sposób wirusy odzwierzęce, które mogą być przenoszone między zwierzętami i ludźmi, rozprzestrzeniają się w tych środowiskach. Międzynarodowy zespół badaczy zastosował technikę zwaną sekwencjonowaniem metagenomicznym, jest to rodzaj analizy, która uwzględnia całe DNA i RNA w próbce. Zespół zbadał tkankę płuc i jelit 461 gatunków” – stwierdzili naukowcy w oświadczeniu.
Ponad 100 z nich znajdowało się w ciałach norek, świnek morskich i piżmaków hodowanych dla cennego futra.
U martwych znaleziono także grypę typu A, która corocznie powoduje sezonowe epidemie wśród ludzi;
odra, japońskie wirusowe zapalenie mózgu związane z gorączką denga, żółtą febrą i wirusami Zachodniego Nilu, świnka, popularnie zwana „świnką”.
36 odkrytych wirusów nigdy wcześniej nie zostało udokumentowanych, kolejne 39 stwarza ryzyko zakażenia przeskakiwanie między gatunkami – 11 z nich zainfekowało wcześniej ludzi.
Pierwszy w historii przypadek ptasiej grypy H6N2 został powiązany z jednym z piżmaków. Ten wariant wirusa ptasiego jest przystosowany do kurcząt. Jego rozprzestrzenianie się po raz pierwszy odnotowano w Republice Południowej Afryki w 2001 roku.
Według obserwacji autorów badania najniebezpieczniejsze wirusy mogą być przenoszone przez norki i jenoty.
„To interesujące, że widzimy, jak różnorodność znanych i potencjalnych chorób odzwierzęcych jest identyfikowana i przenoszona między tak wieloma różnymi typami zwierząt i na tak dużych obszarach geograficznych” – powiedział współautor badania i profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie w Uppsali w Szwecji, John Pettersson.< /p>
U dwóch norek, które padły na tej samej farmie, stwierdzono obecność wirusa pochodzącego od nietoperzy. Naukowcy twierdzą, że to wyraźnie pokazuje rozprzestrzenianie się patogenu z dzikich zwierząt na hodowlane zwierzęta futerkowe, które mają bliski kontakt z ludźmi.
Naukowcy uważają, że hodowle futerkowe muszą podlegać zwiększonemu nadzorowi, aby móc skutecznie śledzić potencjalne ogniska chorób zakaźnych.
„W przypadku wirusów są to korzystne warunki, ponieważ zdolność do zakażania wielu osobników różnych gatunków może pomóc wirusowi w ewolucji. Po przystosowaniu jednym z nowych gatunków mogliby być ludzie, ” wyjaśnił John Petterson.
Chcielibyśmy dodać, że w Chinach mówi się o nowym wirusie przenoszonym przez kleszcze i mogącym zainfekować ludzki mózg.