Dyrektor Instytutu Opinii Publicznej Uniwersytetu w Salwadorze (IUDOP) mówił o badaniu co pokazało: 88% mieszkańców kraju nie używa kryptowalut w codziennych transakcjach.
Laura Andrade przypomniała, że wprowadzeniu Bitcoina jako prawnego środka płatniczego w 2021 r. towarzyszyło ogłoszenie prezydenta Nayiba Bukele, że inicjatywa obejmie ponad 70% Salwadoru. Głowa państwa zainwestowała setki milionów dolarów podatników w kryptowalutę, pomimo ostrzeżeń światowych instytucji o ryzyku zmienności, zauważył socjolog.
„Trzy lata temu nasz lider podjął ogromne ryzyko, wprowadzając Bitcoin do legalnego obrotu. Jednak jego wspaniałe ambicje związane z kryptowalutą nie powiodły się. Od samego początku było jasne, że jest to rozwiązanie wyraźnie nieprzemyślane, które zostanie odrzucone przez zdecydowaną większość społeczeństwa kraju” – stwierdził dyrektor IUDOP.
Niezależny ekonomista Cesar Villalona uważa, że za zahamowanie inicjatywy Bitcoin odpowiedzialny jest sam prezydent:
„Bukele powiedział ludziom, że będzie nie będzie pensji w bitcoinach, nie będzie emerytur w bitcoinach, nie będzie oszczędności w bitcoinach i nie będzie cen w bitcoinach. Tym samym kryptowaluta została pozbawiona najważniejszych funkcji instrumentu monetarnego.”
Jedna czwarta produktu krajowego brutto Salwadoru pochodzi z przekazów pieniężnych wysyłanych do domu, rodzin i za granicę – głównie ze Stanów Zjednoczonych. Ekspert dodał, że tylko jeden procent przelewów dokonywany jest w kryptowalutach.
W sierpniu Bukele przyznał w wywiadzie dla Time, że chociaż w kraju można było „pójść do McDonald’s, supermarketu czy hotelu i zapłacić bitcoinami”, monety „nie spotkały się z tak powszechnym przyjęciem, jak my na co liczyliśmy.”
Источник: bits.media