Opinia Niespokojne oczekiwania w gospodarce nie budzą apetytu inwestorów na ryzyko. Być może wszystko się zmieni, jeśli w USA Rezerwa Federalna choć trochę obniży stopy procentowe – w imię tanich kredytów bankowych. W międzyczasie rynek krytyków powoli, ale zdecydowanie staje się tańszy.
Bitcoin
< p>
Bitcoin stracił kolejne 4,14% w tygodniu od 30 sierpnia do 6 września 2024 r. Zamiast rosnąć, BTC pewnie osiadło poniżej 60 000 dolarów, nigdy nie przekraczając tej granicy w ciągu siedmiu dni. Jednocześnie zmienność w dalszym ciągu spada: we wszystkich sesjach cena zmieniła się o niecałe 3,5%.
Źródło: https://www.tradingview.com
Główną przyczyną spadku wartości Bitcoina jest sprzedaż głównych graczy. W każdym razie świadczą o tym takie platformy jak Lookonchain i Arkham. Pierwszą z nich jest działalność firmy zarządzającej aktywami Ceffu:
„Wygląda na to, że inwestorzy instytucjonalni sprzedają BTC! Od 26 sierpnia Ceffu przekazał Binance 3063 BTC o wartości 182 milionów dolarów.”
Arkham z kolei położył nacisk na spotowe ETF-y:
„Osiem funduszy ETF sprzedało w ciągu ostatnich 24 godzin BTC o wartości 287 milionów dolarów. Wyjątkiem jest BlackRock. BlackRock sprzedał 0.”
Nawiasem mówiąc, spotowe ETF-y na Bitcoin rzeczywiście wykazują ostatnio ujemną dynamikę. Odpływy gotówki trwały tam siedem dni z rzędu. W sumie w tym okresie wypłacono ponad 1 miliard dolarów.
Źródło: https://sosovalue.xyz
< p> Firma analityczna CryptoQuant odnotował spadek zainteresowania siecią Bitcoin. Znalazło to odzwierciedlenie w spadku liczby aktywnych adresów do minimum 2024 roku. Może to również negatywnie wpłynąć na kurs BTC, gdyż spadek aktywności w sieci wiąże się ze zmniejszeniem zmienności rynku.
Z punktu widzenia analizy technicznej inicjatywa należy do sprzedawców. Potwierdza to kształtowanie się ceny poniżej 50-dniowej średniej kroczącej (zaznaczonej na niebiesko) oraz spadek wskaźnika RSI. Poziomy wsparcia i oporu: odpowiednio 53 550 $ i 65 103 $.
Źródło: tradingview. com
Indeks strachu i chciwości spadł o 12 punktów w porównaniu z zeszłym tygodniem. Obecna wartość wynosi 22. Wskazuje to na skrajny strach w nastrojach inwestorów kryptowalutowych.
Ethereum
Cena eteru spadła o 5,3% od 30 sierpnia do 6 września. Po nieudanych próbach zdobycia przyczółka powyżej 2 500 dolarów, druga co do wielkości kryptowaluta pod względem kapitalizacji spadła poniżej 2 400 dolarów. Minimalna cena wynosiła 2 307,6 USD.
Źródło: tradingview.com
Problemy Ethereum są generalnie podobne do problemów Bitcoina: niska aktywność w sieci i odpływ środków ze spotowych ETF-ów. Pierwszy czynnik wpłynął na to, że prowizje sieciowe spadły do najniższych poziomów od czterech lat.
Źródło: defillama. com
Co ciekawe, firma inwestycyjna VanEck, która uruchomiła swój spotowy ETF na eter, widzi następujące główne przyczyny spadku ceny ETH:
spadające dochody ;
politykę zarządzania;
wydobywanie wartości przez różne usługi.
Pierwszy punkt: początkowo beneficjentem było Ethereum, jako pierwsza platforma inteligentnych kontraktów. Teraz witryna straciła zainteresowanie programistów ze względu na konkurencję o większej przepustowości: Solana, Aptos i inne.
Punkt drugi: za dużo rozwiązań drugiego poziomu (L2) i tam zmniejszenie prowizji.
Trzecie: Ethereum jest zbyt zróżnicowane. Tutaj mamy rozwiązania w zakresie tyczenia, ponownego tyczenia i rozwiązań L2.
W przypadku kasowych ETF-ów ETF sytuacja jest jeszcze gorsza niż w przypadku ETF-ów Bitcoin. W ciągu ostatnich 15 dni wypływy środków pieniężnych odnotowano w 13 przypadkach. Jednego dnia dynamika była zerowa, a dopiero raz był napływ pieniędzy.
Źródło: sosovalue. xyz
Według analizy technicznej w Ethereum dominują także sprzedawcy, a nie kupujący. Potwierdza to położenie ceny poniżej 50-dniowej średniej kroczącej (zaznaczonej na niebiesko). Jednocześnie wzrost wskaźnika ADX (aktualna dzienna wartość 36,62) sygnalizuje umocnienie trendu.
Biorąc pod uwagę obecną sytuację, dość prawdopodobny jest spadek do poziomu wsparcia na poziomie 2 112 dolarów. Prognozę można skorygować w stronę byczą nie wcześniej niż po osiągnięciu i pokonaniu poziomu oporu na poziomie 2 600 dolarów.
Źródło: tradingview.com
Avalanche
Spadek ceny kryptowaluty Avalanche od 30 sierpnia do 6 września wyniósł 8,38%. Moneta drugi tydzień z rzędu wykazuje ujemną dynamikę. W niecałe 14 dni cena Avalanche spadła o prawie 25% z 28 dolarów do 21,36 dolarów.
Źródło: tradingview. com
Negatywny trend można raczej wytłumaczyć ogólnymi trendami na rynku kryptowalut. Sam Avalanche radzi sobie całkiem nieźle. Wolumen obrotu w łańcuchu C na zdecentralizowanych giełdach (DEX) wzrósł w sierpniu. Świadczy to o zaufaniu inwestorów do projektu. Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę spowolnienie wzrostu na początku czerwca.
Ponadto zespół Avalanche zapowiedział nadchodzącą aktualizację do Avalanche 9000. Według platformy będzie to największa innowacja sieci od jej uruchomienia we wrześniu 2020 roku. Aktualizacja będzie miała na celu demokratyzację uruchomienia nowych urządzeń pierwszego poziomu ( L1) blockchainy, dzięki czemu są tańsze, bardziej elastyczne i łatwiejsze w zarządzaniu. Wdrożenie Avalanche 9000 pozwoli programistom spędzić mniej czasu na tworzeniu L1.
Według analizy technicznej Avalanche przeżywa trend spadkowy. Trend spadkowy obserwuje się zarówno w krótkim, jak i długim okresie. Dzieje się tak dlatego, że cena znajduje się poniżej 50-dniowej (na niebiesko) i 200-dniowej (na pomarańczowo) średniej kroczącej. Poziomy wsparcia i oporu: odpowiednio 20,5 i 28 dolarów.
Źródło: tradingview. com
Wniosek
Rynek kryptowalut nadal spada. Inwestorzy w dalszym ciągu nie widzą pozytywnych wiadomości. Bitcoin i Ethereum wykazują ujemną dynamikę wskaźników sieciowych. Negatywną sytuację potęguje odpływ pieniędzy z funduszy giełdowych do obu największych kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej. Altcoin Avalanche spada w ślad za rynkiem kryptowalut.
Источник: bits.media