Firma Uniswap Labs z siedzibą w Nowym Jorku zgodziła się zapłacić grzywnę w wysokości 175 000 dolarów amerykańskiej Komisji ds. Handlu Kontraktami Terminowymi na Towary (CFTC) ), który oskarżył platformę o nielegalne oferowanie kryptowalutowych instrumentów pochodnych.
Organ regulacyjny twierdzi, że Uniswap Labs nielegalnie przeprowadzał transakcje udzielania pożyczek i depozytów zabezpieczających na aktywach cyfrowych za pośrednictwem protokołu zdecentralizowanego handlu. Firma brała udział w opracowaniu i wykorzystaniu protokołu opartego na blockchainie, umożliwiającego uczestnikom kontraktów oraz dużym firmom w Stanach Zjednoczonych i za granicą handel towarami cyfrowymi za pomocą Ethereum, stwierdziła CFTC w swojej decyzji.
Aby ułatwić dostęp do protokołu, Uniswap Labs opracowało i utrzymuje niestandardowy interfejs, za pomocą którego użytkownicy mogą handlować setkami pul płynności w ramach protokołu. Wśród aktywów cyfrowych będących przedmiotem obrotu za pośrednictwem protokołu i interfejsu znajdowała się pewna liczba tokenów lewarowanych. Organ regulacyjny nazwał te tokeny transakcjami towarowymi z dźwignią finansową lub depozytami zabezpieczającymi, które nie osiągnęły faktycznej dostawy w ciągu 28 dni.
CFTC stwierdza, że takie towary powinny być oferowane wyłącznie na platformach handlowych zarejestrowanych przez agencję do obsługi rynku kontraktów terminowych, a firma Uniswap Labs nie jest zarejestrowana w CFTC. Oprócz grzywny w wysokości 175 000 dolarów organ regulacyjny zażądał od Uniswap Labs powstrzymania się od naruszania ustawy Commodity Exchange Act (CEA).
„Rośnie liczba platform zajmujących się aktywami cyfrowymi, a zdecentralizowane ekosystemy finansowe ewoluują. W związku z tym CFTC będzie w dalszym ciągu egzekwować ustawę o giełdach towarowych. Operatorzy protokołów DeFi muszą zapewnić, że ich transakcje nie naruszają prawa” – powiedział Ian McGinley, dyrektor ds. egzekwowania prawa CFTC.
W maju zdecentralizowana giełda Uniswap wezwała inny organ nadzoru finansowego, amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), aby nie wszczynała postępowań prawnych w sprawie handlu tokenami UNI. SEC upiera się, że tokeny te są niezarejestrowanymi umowami inwestycyjnymi.
Источник: bits.media