W wyniku rewizji kraj może otrzymać 1,1 miliarda dolarów
Przedstawiciele MFW będą nalegać na szybką dewaluację hrywny, obniżenie stóp procentowych i podniesienie podatków. Tak, ich zdaniem kraj będzie w stanie uzupełnić deficyt budżetu państwa.
Są to warunki, aby Ukraina mogła nadal otrzymywać pomoc finansową z MFW, pisze Bloomberg.
Jak wynika z publikacji, podczas spotkania ukraińskich urzędników z przedstawicielami MFW rozważony zostanie program pożyczkowy EFR na 15,6 miliarda dolarów.
Dzięki temu Ukraina będzie mogła odblokować wypłatę 1,1 miliarda dolarów – MFW przedstawiciele muszą zadbać o to, aby kraj osiągnął swoje cele programowe i wystarczające środki na finansowanie.
Program EFR— czteroletnie przedłużone finansowanie w formie pożyczki w wysokości 15,6 mld dolarów dla Ukrainy. Głównym celem EFR było zwiększenie poziomu rezerw Narodowego Banku Ukrainy, zapobieganie ucieczce kapitału, stabilizacja bilansu płatniczego kraju oraz pomoc Ukrainie w przezwyciężeniu problemów strukturalnych w jej gospodarce poprzez reformy.
Na jednocześnie Narodowy Bank Ukrainy nie chce dopuścić do dalszego osłabienia hrywny. Waluta straciła już ponad 10% od października 2023 r., kiedy kraj zniósł sztywny kurs walutowy wprowadzony po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę.
„MFW wezwał także Ukrainę plan rządu dotyczący podwyżki podatków był zbyt łagodny i wzywał do rozszerzenia zakresu ceł – jedną z możliwych propozycji jest podwyższenie podatku od towarów i usług – obecnie wynosi on 20%” – piszą dziennikarze.
Przedstawiciele MFW , NBU i Ministerstwo Finansów Ukrainy nie skomentowały tych wypowiedzi.
Wcześniej informowaliśmy, że Ukraińcy będą spodziewać się podwyżki stawek za gaz i energię elektryczną, ponieważ tego wymaga MFW. Więcej na ten temat przeczytasz w aktualnościach