Astronomowie, korzystając z danych uzyskanych przez obserwatoria rentgenowskie w 2022 roku, zarejestrowali rzadkie i tajemnicze zjawisko.
11 0
Poinformowało o tym `NBN`187; w odniesieniu do IXBT
Odkrycie to przyciągnęło uwagę badaczy, ponieważ takie pulsujące sygnały mogą rzucić światło na złożone procesy zachodzące w pobliżu horyzontu zdarzeń czarnych dziur.
Szczegółowe badanie tego zjawiska pozwoliło naukowcom stwierdzić, że pulsacje powstają w wyniku interakcji i niestabilności wewnątrz dysku akrecyjnego – materiału otaczającego czarną dziurę. W miarę jak materia stopniowo wpada do czarnej dziury, tworzy wirujący dysk nachylony w stronę horyzontu zdarzeń. Na dysku tym dochodzi do konfrontacji grawitacji czarnej dziury z promieniowaniem wychodzącym z dysku. Konflikt ten powoduje niestabilną sytuację, prowadzącą do chwilowego zniszczenia struktury dysku.
W tym momencie uwalniana jest ogromna ilość energii, która objawia się w postaci „pulsacji”. Promieniowanie towarzyszące temu procesowi podgrzewa otaczający gaz, tymczasowo uniemożliwiając jego absorpcję przez czarną dziurę. Jednak po pewnym czasie układ przywraca równowagę i proces się powtarza.
Zjawisko „bicia serca” czarnej dziury pozostaje słabo poznane i stanowi jedną z najbardziej złożonych tajemnic współczesnej astrofizyki. Naukowcy mają jednak nadzieję, że dalsze badania tego zjawiska dostarczą ważnych informacji na temat natury czarnych dziur i ich wpływu na otaczającą przestrzeń. Informacje te mogą wnieść znaczący wkład w zrozumienie roli czarnych dziur w ewolucji Wszechświata.
Przypomnijmy, że wcześniej pisaliśmy, że naukowcy odkryli tajemnice ruchu kosmicznego.