Nocny atak powietrzny, 197 starć zbrojnych, bitwy na kierunkach Pokrowskiego i Kurachowskiego, straty okupantów, ostrzał wroga, dymisja szefa Ukrenergo.
Konsekwencje ostrzału Ukrzaliznycji
rosyjski żołnierze wystrzelili rakietę w stronę Zaporoża. Zginęli 8-letni chłopiec i 38-letnia kobieta, 12-letnia dziewczyna i 43-letni mężczyzna zostali ranni – poinformował szef komendy policji w Zaporożu Iwan Fiodorow.
Jak wyjaśniła policja, rodzina ucierpiała. Lokatorzy wtargnęli do hotelu, w którym przebywali ludzie 2 września około godziny 23:00. Trwa określanie rodzaju rakiety.
„Złamania, oparzenia, wstrząs pourazowy – stan mężczyzny i dziewczynki, którzy przebywali w hotelu zniszczonym przez rosyjską rakietę, jest poważny” – Fiodorow napisał w telegramie.
Dziewczyna ma połamane kończyny, rany, oparzenia 45 procent ciała i szok pourazowy. Znajduje się na oddziale intensywnej terapii, lekarze udzielają jej wszelkiej niezbędnej pomocy. Stan osoby jest umiarkowany. Jest na operacji ze złamanym mostkiem i raną odłamkową prawego biodra.
W ciągu dnia okupanci pobili 313 razy w 11 osadach obwodu zaporoskiego.
Przy okazji, Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podaje, że w ciągu ostatnich 24 godzin zarejestrowano 197 starć zbrojnych.
Rosja wystrzeliła 33 rakiety, przeprowadziła 68 nalotów (77 nalotów), przeprowadziła ponad 4000 ataków, w tym 115 systemów ognia rakietowego.
W kierunku Pokrowskiego obrońcy odparło 56 ataków szturmowych okupantów w rejonach osad Wozdwiżenka, Zelenoje Pole, Mirolubowka, Nowogrodowka, Kruty Jar, Grodówka, Michajłowka i Selidowo. Największa koncentracja ataków miała miejsce pod Nowogrodowką i Michajłowką. Okupanci w dalszym ciągu nacierają na Pokrowska.
Na Kurachowskim Siły obronne zatrzymały 39 ataków wroga w pobliżu Ukraińskiej, Georgiewki, Konstantinówki, Galicyniwki i Krasnohorivki.
< p class="MsoNormal">Więcej szczegółów na temat sytuacji operacyjnej znajduje się w wiadomościach.
Sztab Generalny informuje również, że w ciągu ostatnich 24 godzin Siły Obronne zlikwidowały kolejnych 1360 Rosjan najeźdźcy. Zniszczono także 10 czołgów, 35 opancerzonych wozów bojowych i 18 systemów artyleryjskich wroga. W sumie od początku inwazji armia rosyjska straciła około 618 960 żołnierzy.
W wiadomościach pojawiają się informacje o innych stratach wroga.
W nocy 3 września Ukraina ponownie znalazła się pod atakiem Rosji. Wróg użył trzech rakiet balistycznych Iskander-M z Krymu, kierowanego rakiety powietrznej Kh-59/69 z rosyjskiego obwodu kurskiego i 35 UAV szturmowych typu Shahed. Wystrzelił je także z Krymu i obwodu kurskiego.
Obrońcy zestrzelili 27 dronów, sześć kolejnych zginęło lokalnie. Siły Powietrzne podały, że nie ma żadnych informacji o szkodach lub obrażeniach.
„Dwa kolejne wrogie drony przeleciały w kierunku obwodu Biełgorodu i okupowanego Donbasu” – czytamy w komunikacie.
Obrona powietrzna działała w Kijowie, Odessie, Charkowie, Mikołajowie, Chersoniu i Połtawie , Czernigow i Sumy.
Ostatniej nocy wróg przeprowadził masowy ostrzał kolei. .
W szczególności zaatakowano infrastrukturę i tabor w obwodach sumskim i dniepropietrowskim. Służba prasowa przewoźnika poinformowała, że na szczęście nie było ofiar.
Ponadto ostatniej nocy dom pracownika Ukrzaliznycji, maszynisty zajezdni, został ostrzelany przez artylerię wroga w Pokrovsk, obwód doniecki. Pracownik kolei i jego żona, główna pracownica związku zawodowego, zostali ranni i przewiezieni do szpitala.
Żaden lot pasażerski nie został odwołany.
Mieszkańcy rosyjskiego Tweru poinformowali w internecie o ataku dronów na lotnisko wojskowe Migałowo, zlokalizowane w pobliżu dzielnicy o tej samej nazwie.
Oficjalnie władze miasta i regionu nie zgłosiły zdarzenia lotniczego zagrożenie. Jednak z opublikowanych lokalnych filmów wynika, że trwają walki z dronami.
Twer położony jest 177 kilometrów na północny zachód od Moskwy. Na lotnisku Migałowo stacjonuje 12. wojskowy oddział lotnictwa transportowego okupacyjnej armii rosyjskiej.
Forbes, powołując się na swoje źródła, podaje, że 2 września wieczorem odbyło się posiedzenie rady nadzorczej Ukrenergo, podczas którego większość poparła rezygnację prezesa zarządu spółki Władimira Kudryckiego.
Dziennikarze piszą, że przeciwko dymisji Kudrickiego głosowało czterech członków rady nadzorczej, dwóch było przeciw. Siódme miejsce jest nadal nieobsadzone – i jest to jeden z powodów, dla których europejscy partnerzy Ukrainy wzywali do niepodejmowania decyzji personalnych w Ukrenergo.
Kudrytsky będzie pracował do 4 września. Następnie jego obowiązki zostaną przeniesione na członka zarządu Aleksieja Brechta.
Dymisja szefa operatora ukraińskiego systemu energetycznego, według źródeł, była omawiana na posiedzeniu Naczelnego Dowódcy- w Centrali 30 sierpnia. Kudryckiemu zarzuca się, że obiekty Ukrenergo nie były dostatecznie chronione przed atakami wroga, dlatego ostatni zmasowany ostrzał doprowadził do ponownego pogłębienia się niedoborów energii elektrycznej. na pewno będzie na naszej stronie.
Trzymajmy się i przybliżajmy Zwycięstwo!