Rada Najwyższa poparła zaktualizowany projekt podwyżki podatku: co się zmieniło

Rząd proponuje wprowadzenie podatku wojskowego od wynagrodzeń w wysokości 5 % i 1% dochodu wszystkich przedsiębiorstw w kraju.

Komisja Finansów Najwyższej poparła zaktualizowaną wersję ustawy nr 11416 – o podwyższeniu podatków i zaleciła parlamentowi jej przyjęcie w parlamencie pierwszego czytania.

Poinformowali o tym przewodniczący komisji Daniil Getmantsev i zastępca przewodniczącego komisji Jarosław Żeleznyak.

W szczególności poprawiony projekt ustawy przewiduje:

  • podwyższenie stawki podatku wojskowego z 1,5 do 5%
  • ustanowienie podatku wojskowego w wysokości 1% dochodu dla przedsiębiorców indywidualnych – płatnicy jednolitego podatku grupy III
  • ustanowienie podatku wojskowego dla przedsiębiorców indywidualnych – płatników jednolitego podatku grup I, II i IV w wysokości 10% minimalnego wynagrodzenia.

W dokumencie określono, że ustalone cechy opodatkowanie podatkiem wojskowym będzie obowiązywać do 31 grudnia roku, w którym zakończy się stan wojenny.

W projekcie proponuje się ustalenie stawek podatku dochodowego od osób prawnych dla niebankowych instytucji finansowych (z wyjątkiem ubezpieczycieli) na poziomie 25 %.

W projekcie zachowane są miesięczne zaliczki na podatek dochodowy z tytułu handlu detalicznego paliwami.

Przypomnijmy, żerząd Ukrainy rozważa zwiększenie dochodów budżetowych. Wcześniej stwierdzali, że nie ma alternatywy dla podnoszenia podatków.

MFW wyjaśnił także powód podniesienia podatków na Ukrainie.

Rada Najwyższa nie będzie głosować nad projektem ustawy o podwyższeniu niektórych podatków wcześniej niż we wrześniu, a sama koncepcja dokumentu uległa zmianie.

The rząd chce podnieść podatki i wprowadzić dochody osób otrzymujących pensję „w kopertach”